PIĘCIORNIK KURZE ZIELE KŁĄCZE. Zioła. Roślina - pięciornik kurze ziele, kurzy ślad, pięciornik
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne różowce różowate pięciornik Pięciornik kurze ziele kłącze
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Pięciornik kurze ziele kłącze (Potentilla erecta)

Nazywana/y także: dąbrówka, drzewianka, dziewiczy korzeń, kurze dupki, kurza stopka, kurzy ślad, kurze ziele, panieński korzeń, pięciornik leśny, pięciornik kurzyślad
Pięciornik kurze ziele. By User:Tigerente (Own work) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], via Wikimedia Commons
Spis treści
Występowanie

Pięciornik w formie naturalnej występuje w Azji i Europie, natomiast rozprzestrzenił się w Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity, można go znaleźć na całym obszarze kraju – na łąkach, pastwiskach, lasach i torfowiskach.

Wygląd

Łodyga pięciornika wznosi się na wysokość 10-30 cm. Jest cała owłosiona. Liście odziomkowe wyrastają wczesną wiosną, obumierają w czasie kwitnienia. Liście łodygowe są przylegająco owłosione, mają 3-listki. Kwiaty są niewielkie, mają 1 cm średnicy i 4 płatki. Wyrastają z kątów łodygi lub wierzchołków liści. Płatki mają odwrotnie jajowaty kształt i barwę żółtą. Owoc złożony składa się z niełupek. Kłącze jest gorzkie w smaku, ma barwę czarnobrunatną. Jest grube i pokryte węzłami.

Zbiór

Surowcem leczniczym jest kłącze. Surowiec zbiera się z roślin dwu lub trzyletnich. Kłącze należy wykopać z ziemi na jesień lub wiosnę, zanim liście się rozwiną. Po zebraniu kłącze należy umyć, pociąć na kawałki i wysuszyć. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Roślina ma działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Zastosowana wewnętrznie hamuje biegunki, natomiast zewnętrznie hamuje stany zapalne. Posiada również właściwości przeciwkrwotoczne. Roślina ta ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób układu pokarmowego. Pomaga w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego, stanów zapalnych żołądka i jelit, nudności oraz choroby wrzodowej. Sprawdza się także w leczeniu zatruć pokarmowych, szczególnie tych związanych z towarzyszącą im biegunką. Przeciwzapalne działanie jest przydatne w zewnętrznym leczeniu stanów zapalnych gardła, narządów intymnych, oparzeń, trudno gojących się ran czy  świądów skórnych. Surowiec wykorzystywany jest również do leczenia hemoroidów. Poleca się go wykorzystywać do leczenia stanów zapalnych zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej – pomaga w bolesnym zapaleniu dziąseł, przynosi ulgę w nadżerkach w jamie ustnej, leczy paradontozę. Pięciornik stosuje się także do leczenia stanów zapalnych oczu – pomaga leczyć stany zapalne powiek i spojówek, sprawdza się przy nadmiernym łzawieniu. Jest doceniany również przez kobiety, ponieważ pomaga uporać się z upławami.

Praktyczne zastosowanie

Odwar na stany zapalne, trudno gojące się rany – stosować zewnętrznie

Składniki:

  • 20g kłącza pięciornika
  • Woda

Kłącze zalać wodą i postawić na ogniu – gotować przez kwadrans. Ostudzić i przecedzić. Stosować wewnętrznie do przecierania skóry lub okładów.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Pięciornik kurze ziele Potentilla erecta wzniesiona, owłosiona, rozgałęziona łodyga, liście rozety maja długie ogonki, złożone są z jajowatych i ząbkowanych listków, łodygowe są karbowane, trójlistkowe, krótkoogonkowe, górne siedzące, kwiaty są żółte, mają 5 płatków, 4 działki, wiele słupków i pręcików, rosną na długich szypułkach, owocostany z niełupek, pod ziemią jest grube, zdrewniałe kłącze, roślina lecznicza, kłącze leczy biegunki, zatrucia pokarmowe, stany zapalne przewodu pokarmowego, pochwy, odbytu, gardła, czyraki i oparzenia, jest tez składnikiem past do zębów. Pozyskuje się z niego barwniki.