NATRUE. Znak ekologiczny - NaTrue

NaTrue

Szukaj znaku, etykiety lub symbolu ekologicznego
NaTrue

Znak ekologiczny – NaTrue to certyfikat nadawany naturalnym i ekologicznym kosmetykom. Certyfikat przyznawany jest przez założone w 2007 roku w Brukseli Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych NaTrue.

By produkt otrzymał certyfikat NaTrue musi spełniać ogólne wymagania:

  • surowce użyte do produkcji są naturalne lub organiczne,
  • produkty są przyjazne dla środowiska,
  • opakowanie produktu musi podlegać recyklingowi,
  • produkt nie jest był testowany na zwierzętach,
  • produkt nie ma w składzie substancji ropopochodnych (parafiny, wazeliny, silikonów), organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), surowców z martwych zwierząt, syntetycznych barwników, aromatów oraz konserwantów.  

Certyfikat NaTrue można uzyskać dla surowców jak i dla produktu. W obu przypadkach proces certyfikacji wygląda tak samo. Znak NaTrue posiada trzy poziomy, dla których zostały opracowane szczegółowe kryteria. By ułatwić identyfikację, poziomy te zostały oznaczone gwiazdkami.

Jedna gwiazdka – kosmetyki naturalne

W składzie kosmetyku znajduje się woda, surowce naturalne, identyczne z naturalnymi i niemal naturalne.

Dwie gwiazdki – kosmetyki naturalne z częścią organiczną

W składzie kosmetyków, oprócz wody, surowców naturalnych, identycznych z naturalnymi i niemal naturalnych, musi być minimum 15 proc. substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie, maksimum 15 proc. substancji niemal naturalnych i co najmniej 70 proc. substancji naturalnych musi pochodzić z kontrolowanego rolnictwa ekologicznego i/lub z kontrolowanego dzikiego zbioru, zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej (EC 834/2007).

Trzy gwiazdki – kosmetyki organiczne

Kosmetyk musi spełniać wymagania produktów oznaczonych jedną gwiazdką, a poza tym w swoim składzie musi zawierać minimum 20 proc. substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie, maksimum 15 proc. substancji niemal naturalnych i co najmniej 95 proc. substancji naturalnych musi pochodzić z kontrolowanego rolnictwa ekologicznego i/lub z kontrolowanego dzikiego zbioru, zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej (EC 834/2007).

Jak można otrzymać certyfikat NaTrue?

Po pierwsze, by dana firma mogła otrzymać znak NaTrue, niezbędne jest certyfikowanie minimum 75 proc. wszystkich produktów danej marki. Certyfikację przeprowadza jednostka, która ma audyt NaTrue. Podczas procesu certyfikacji sprawdzana jest dokumentacja dotycząca certyfikatów, miejsca produkcji, receptur, surowców i ich pochodzenia. Wykonywany jest audyt produkcyjny, przeprowadzane są także okresowe inspekcje. 

Ile kosztuje uzyskania certyfikatu NaTrue? Za możliwość korzystania ze znaku trzeba zapłacić 80-150 EUR.  Przy czym jest to koszt dla jednego produktu. Sam kosz certyfikacji uzależniony jest od zakresu pracy i od wyboru jednostki certyfikującej.

Kryteria wymagane podczas certyfikacji NaTrue: https://www.natrue.org/

Więcej informacji na stronie: https://www.natrue.org/

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments