SELEKTYWNA ZBIÓRKA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH I ELEKTRONICZNYCH. Znak ekologiczny.

Selektywna zbiórka urządzeń elektrycznych i elektronicznych

Ekologia.pl Wiedza Znaki Selektywna zbiórka urządzeń elektrycznych i elektronicznych
Szukaj znaku, etykiety lub symbolu ekologicznego
Selektywna zbiórka urządzeń elektrycznych i elektronicznych

Selektywna zbiórka urządzeń elektrycznych i elektronicznych /symbol przekreślonego kosza na śmieci/ – znak ekologiczny przeznaczony dla sprzętów elektronicznych i elektrycznych, który informuje o zakazie wyrzucania elektro-odpadów do zwykłego pojemnika. Symbol ekologiczny można spotkać na pralkach, zmywarkach, chłodziarko-zamrażarkach, urządzeniach klimatyzacyjnych, mikrofalówkach, odkurzaczach, żelazkach, tosterach, świetlówkach kompaktowych itp.

Dlaczego elektrośmieci nie mogą trafić do zwykłego pojemnika na odpady? Bo zawierają toksyczne substancje, które mogą zanieczyszczać środowisko.

Zakaz wyrzucania elektro-opadów do śmietnika reguluje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 11 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., Nr 1688, poz. 1688). Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 5 000 złotych.

Co w takim razie można zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym? Zużyty, zepsuty sprzęt można oddać bezpłatnie w sklepie (kupując nowy sprzęt tego samego rodzaju) lub specjalnym punkcie zbiórki elektro-odpadów. Zużyty sprzęt elektryczny bądź elektroniczny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm (np. suszarka) można oddać w sklepie AGD o powierzchni co najmniej 400 m kw., bez konieczności kupowania w zamian nowego.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments