Chaetodon lineolatus (Chaetodon lineolatus)

Występowanie
Gatunek morski, tropikalny zamieszkujący strefę między 30°N-28°S szerokości geograficznej. Obecność Chaetodon oxyceplhalus odnotowano na Oceanie Indo – Pacyficznym od Morza Czerwonego przez wschodniego wybrzeże Afryki. Spotykany u wybrzeży Hawajów, Markizów, i wyspy Ducie. Występuje od wód Japonii, do Australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej i wysp Lord Howe. Odnotowany także w całej Mikronezji. Stale związany z rejonami, gdzie występują rafy koralowe między 2. a 171. metrem głębokości.
Budowa zewnętrzna
Płetwa ogonowa, grzbietowa oraz odbytowa jest w kolorze jasnej żółci, natomiast ubarwienie ciała jest białe z dwoma czarnymi pasami. Jeden z nich występuje poniżej płetwy grzbietowej w tylnej części ryby, natomiast drugi przebiega przez oko na całej szerokości głowy. Ryba ta posiada także serie cienkich pasków na tułowiu. Jest to jeden z największych gatunków zaliczanych do tego rodzaju, który nawet może osiągać 30 cm długości.
Biologia
W związku z tym, że Chaetodon lineolatus może występować aż na głębokości 171 metrów, zaliczany jest do gatunków nektobentosowych. Jest gatunkiem wszystkożernym, którego dieta składa się z koralowców, glonów morskich oraz małych bezkręgowców. Zaobserwowano u tego gatunku łączenie się w pary podczas rozrodu.