Garbik złoty - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Garbikowate Amblyglyphidodon Garbik złoty
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Garbik złoty (Amblyglyphidodon aureus)

Garbik złoty, Amblyglyphidodon aureus
Spis treści

Występowanie

Żyje na głębokości od 3 do 45 metrów, w klimacie tropikalnym (30ºN  – 23ºS). Pojawia się często w rejonach, gdzie występują obficie ukwiały (szczególnie Gorgonaria) oraz w otoczeniu czarnych korali.
Morze Andamańskie to rejony należące do Oceanu Spokojnego gdzie można spotkać Amblyglyphidodon aureus. Występuje on także od Wysp Bożego Narodzenia do Fiji, na wschodzie Oceanu Indyjskiego, na północy na Wyspie Riukiu oraz na południu w rejonie wód Nowej Kaledonii.

Cechy zewnętrzne

Ryba Amblyglyphidodon aureus może dorastać do 13 cm długości. Kolor jej jest zazwyczaj żółto-złoty z niebieskawymi lub lekko purpurowymi plamkami na odcinku głowowym. Czasami mogą pojawiać się czarne kropki z boku ciała.

Biologia

Zazwyczaj występuje indywidualnie lub w małych skupiskach żywiąc się zooplanktonem kilka metrów powyżej dna. Samica składa ikrę na koralowcach, następnie samiec broni miejsca i opiekuje się potomstwem. Larwy oraz młode osobniki  Amblyglyphidodon aureus często zasiedlają obszary gdzie występują ukwiały.

Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
4.9/5 - (8 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!