Kokoszka (Gallinula chloropus)

Wstęp
Wygląd
Kurka wodna pływa w charakterystyczny sposób, rytmicznie poruszając głową i szybkim ruchem unosząc ogon. Jest cała oliwkowo-brunatno-czarna z białym podogoniem i żółto-czerwonym dziobem przechodzącym w czerwoną płytkę czołową. Nogi ma zielone o bardzo długich palcach bez błon pławnych. Dymorfizm płciowy nie występuje. Młode są bardziej brązowe, dziób i płytkę czołową mają oliwkowobrunatne.
Biotop
Zamieszkuje gęsto zarośnięte brzegi wód stojących i wolno płynących, czasami zadowala się nawet rowami albo oczkami wodnymi. Przebywa głównie na granicy wody i lądu, ale w poszukiwaniu pokarmu wychodzi chętnie na ląd.
Występowanie
Areał lęgowy obejmuje cały świat z wyjątkiem dalekiej północy, Australii i Sahary. Regularne wędrówki podejmują tylko populacje północne, pozostałe są osiadłe i koczujące. W Polsce kurka wodna gniazduje w całym kraju z wyjątkiem gór. Jest średnio liczna. Zimuje w zachodniej Europie, chociaż coraz częściej spotyka się osobniki, które pozostają na zimę w kraju.
Lęgi
Wyprowadza 1-2, a czasem nawet 3 legi w roku, w okresie od połowy kwietnia do końca lipca. Gniazdo buduje z liści tataraku lub trzciny, w ukryciu, wśród roślin nadwodnych. Samica znosi 6-10 żółtawych lub brązowawych jaj w gęste ciemnobrązowe plamki. Wysiadują oboje rodzice przez ok. 3 tygodnie. Pisklęta mogą pływać od pierwszych chwil życia, zdolność lotu uzyskują w wieku 35 dni, ale pozostają z rodzicami. Kiedy samica przystępuje do następnego lęgu samiec przejmuje opiekę nad młodymi.
Pokarm
Pożywienie kurki wodnej stanowią nasiona i owoce roślin wodnych i bagiennych oraz młode pędy traw, a także różne bezkręgowce wodne.