Mrówka faraona - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Błonkoskrzydłe Mrówkowate Monomorium Mrówka faraona
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Mrówka faraona (Monomorium pharaonis)

Nazywana/y także: faraonka
April Nobile
Spis treści

Wygląd

Mrówka faraona – głowa wyposażona w masywny narząd gębowy typu gryzącego. Czułki zagięte. Ciało drobne. Nogi długie. Ubarwienie robotnic żółtobrunatne, królowe są ciemniejsze a samce czarne. W gnieździe występują kasty różniące się wyglądem, w zależności od pełnionej funkcji. Królowa początkowo posiada skrzydła, które traci po locie godowym, jest także znacznie większa od robotnic. Robotnice czyli samice z nieczynnymi gruczołami płciowymi, nie posiadają skrzydeł.

Występowanie

Obecnie mrówki faraona spotykane są w budynkach ludzi na całym świecie. Do Europy zawleczone zostały z północnej Afryki, gdzie prawdopodobnie również nie były rodzimym gatunkiem. Uważa się, że mrówki te pierwotnie zamieszkiwały Amerykę Południową, albo Indie. Chętnie osiedlają się w ludzkich domach. Głównie wybierają miejsca ciepłe i wilgotne, tj. kuchnie i łazienki. Nie mają dużych wymagań siedliskowych i pokarmowych, co pozwala im na łatwe rozprzestrzenianie się i opanowywanie nowych obszarów.

Pokarm

Mrówka faraona jest wszystkożerna. W jej diecie znaleźć można pokarm zwierzęcy – martwe owady, ich larwy, pokarm roślinny, a także przetworzony – m.in słodycze, chleb. Gdy robotnica odnajdzie pożywienie, pozostawia szlak feromonowy ułatwiający odszukanie pożywienia przez inne robotnice.

Rozród

Mrówka faraona to owad społeczny, żyjący w koloniach do kilku milionów osobników. Zakłada gniazdo wieloletnie (mrowisko) pod kamieniami, w termitierach, w szczelinach ścian. W jednym gnieździe może współwystępować wiele królowych. Na przełomie wrześnialistopada odbywa się kopulacja między uskrzydlonymi samcami i samicami w gnieździe. Wyhodowane płodne potomstwo da początek nowemu gniazdu. Zapłodniona samica składa jaja, po czym opiekę nad nimi przejmują robotnice. Robotnice zajmują się także budową mrowiska, jego obroną oraz poszukują pożywienia. Okres rozwoju trwa od 25 do 55 dni. Jaja rozwijają się przez 7 dni, a larwy 19. Królowe żyją około roku, a samce do 4 tygodni. W zimie hibernują w gnieździe. W ogrzewanych budynkach mogą przystępować do rozrodu przez cały rok.

4.9/5 - (12 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!