Atraks (Atrax robustus)

Występowanie
Atraks występuje w pasie leśnym w południowo-wschodniej Australii. Jego zasięg występowania rozciąga się wąskim pasem od Canberry na południu po Brisbane na północy (wschodnia Nowa Południowa Walia).
Budowa
Atraks jest pająkiem z rodziny Hexathelidae. Jeden z trzech gatunków z rodzaju Atrax. Jego ciało jest masywne, błyszczące. Odwłok jest brązowo ubarwiony. Kądziołki przędne są dosyć długie. Samice są nieco większe i szersze od samców.
Biologia
Atraks występuje w klimacie subtropikalnym. Siedliskiem tego ptasznika są lasy, skraje lasów, miejskie parki i ogrody z licznymi kryjówkami. Zamieszkuje także budynki (szopy, siedziby ludzkie, stodoły). Chętnie przebywa pod kłodami, wśród korzeni, w szczelinach w murze i pod kamieniami. Żyje w rurkowatej jamce wyścielonej pajęczyną. Aktywny jest szczególnie o zmierzchu i nocą. Dzień spędza w ukryciu. Za wyjątkiem okresu rozrodczego prowadzi samotny tryb życia. Do rozrodu przystępuje pod koniec lata lub na jesień. Jest organizmem rozdzielnopłciowym. Samce w okresie godowym migrują, natomiast samice są raczej osiadłe. Jaja składane są do kokonów. W kokonie znajduje się około 100 jaj. Samice strzeże jaj, a później także młodych, aż do momentu rozproszenia się młodych. Inkubacja trwa około 3 tygodnie. Samice osiągają dojrzałość płciową między trzecim a czwartym rokiem życia. Samce dojrzewają nieco wcześniej. Wzrost ciała następuje poprzez linienie. Zwierzę długowieczne. Samice dożywają do 20 lat, samce żyją znacznie krócej, do kilku lat. Atraks jest drapieżny. Żywi się w głównej mierze bezkręgowcami (owadami i ich larwami, mięczakami). Poza tym pożywia się małymi kręgowcami (płazami, gadami). Na swoje ofiary czatuje, bądź poluje aktywnie na ziemi. Posiada bardzo silny jad. Jego ukąszenie jest bolesne i bardzo niebezpieczne dla człowieka. Jad samców jest kilkukrotnie silniejszy niż samic.