OGORZAŁKA. Ptak. Zwierzę - ogorzałka
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Blaszkodziobe Kaczkowate Aythya Ogorzałka
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Ogorzałka (Aythya marila)

Ogorzałka, Aythya marila, Greater Scaup
Spis treści

Łatwo pomylić tą kaczkę z czernicą, jednak trzeba pamiętać, że ta druga występuje u nas dość licznie, podczas kiedy ogorzałkę możemy spotkać głównie na Bałtyku w czasie przelotów oraz w zimie.

Wygląd

Samiec w upierzeniu godowym ma czarną głowę z zielonym połyskiem, czarną pierś i podogonie, boki białe, grzbiet popielaty w delikatne prążki. Samica jest brązowa z jaśniejszymi bokami i białym brzuchem, u nasady jej dzioba widać szeroki, białą obrączkę. Latem koło ucha można dostrzec białą plamę. Samiec w szacie spoczynkowej oraz osobniki młodociane są podobne do samicy.

Biotop

Ogorzałka gniazduje na większych jeziorach z bogato rozwiniętą roślinnością wodną w strefie tundry, lasotundry i częściowo tajgi. Zimuje na wodach słonych i słonawych, w ujściach rzek.

Występowanie

Areał lęgowy obejmuje zimne wybrzeża Europy, Azji i Ameryki Północnej. Zimowiska znajdują się na wybrzeżach mórz, Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Spokojnego. W Polsce ogorzałka lęgnie się tylko wyjątkowo, jako przelotna i zimująca jest liczna na Bałtyku, w głębi kraju widywana bardzo rzadko.

Lęgi

Gniazdo buduje w krzakach, trawie lub turzycach, z reguły tuż przy wodzie. Jest ono czarą z suchej roślinności, wysłaną ciemnym puchem. W zniesieniu jest 6-13 zielonkawych jaj, które wysiaduje tylko samica przez 24-28 dni. To ona opiekuje się też pisklętami dopóki nie nauczą się latać, co następuje w wieku 6-7 tygodni. Ogorzałka wyprowadza 1 lęg w roku.

Pokarm

Odżywia się głównie pokarmem zwierzęcym (ślimaki, małe skorupiaki i owady wodne), który łowi w czasie nurkowania. Zjada też części roślin wodnych i nasiona.

4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments