Przekopnica właściwa (Triops cancriformis)
Występowanie
Zasięg występowania przekopnicy właściwej nie jest dobrze poznany. W związku z dużym podobieństwem do innych gatunków przekopnic i częstym współwystępowaniem kilku gatunków przekopnice mogą być źle oznakowane do gatunku. Przekopnica właściwa zamieszkuje głównie Europę, Bliski Wschód i zachodnią Azję. W wielu miejscach rzadka lub zagrożona wyginięciem.
Budowa
Przekopnica właściwa jest skorupiakiem z rodziny Triopsidae. Jej ciało jest spłaszczone grzbietobrzusznie. Zbudowane jest z głowy, tułowia i odwłoka. Barwa ciała jest brązowa. Głowa i tułów są pokryte miękkim karapaksem. Na wierzchu głowy znajdują się: para oczu złożonych i oko naupliusowe. Po spodniej stronie głowy umiejscowiony jest aparat gębowy. Posiada kilkadziesiąt par odnóży. Odwłok zakończony jest parą długich wyrostków. Kształt ciała oraz liczba odnóży są zmienne. Gatunkiem podobnym jest nieco większa przekopnica wiosenna (Lepidurus apus), pojawiająca się wcześniej (w kwietniu). Rozróżnić ją można po obecności przydatku pomiędzy widełkami, który u przekopnicy właściwej nie występuje.
Biologia
Przekopnicę właściwą spotkać można w niewielkich, wiosennych zbiornikach wodnych wysychających latem (w wodach okresowych). Pojawia się między majem a czerwcem. Rozmnaża się dzieworodnie (z jaj rozwijają się tylko samice) lub obupłciowo. W jednym roku występuje wiele pokoleń. Jaja wytrzymujące okresy suszy. Rozwój jaj odbywa się przy temperaturze 10-15 stopni. Z jaj wylęgają się larwy (pływiki). Rozwój larwalny trwa około dwóch tygodni. Wzrost ciała następuje skokowo, poprzez zrzucanie wylinki (linienie). Przekopnica właściwa żyje do ponad trzech miesięcy. Żywi się zarówno pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym.