W Australii mieszka najmniejszy rak na świecie
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności W Australii mieszka najmniejszy rak na świecie

W Australii mieszka najmniejszy rak na świecie

W jednym z najbardziej rozwiniętych obszarów Australii żyje jeden z najmniejszych słodkowodnych raków na świecie. Gramastacus Lacus, który waży zaledwie 7 gramów, a długość jego ciała dochodzi do 22 mm, został odkryty przez naukowców z Australian Crayfish Project.

Gramastacus lacus, Credit: Rob McCormack; CC-BY 4.0

Gramastacus lacus, Credit: Rob McCormack; CC-BY 4.0

Nowy gatunek raka (Gramastacus lacus) należący do rodzaju Gramastacus został odnaleziony na podmokłych terenach w pobliżu Laguny Wemberal. Są to obszary, które często podlegają cyklicznym zmianom warunków hydrologicznych, w związku z tym te małe skorupiaki wykopują sobie noki, w których chowają się, by przetrwać okresy suszy.

Opisany gatunek raka zamieszkuje jeden z najbardziej rozwiniętych rejonów Australii, co rodzi obawy, iż postępujący rozwój rolnictwa i urbanizacja, mogły wpłynąć na znaczną utratę siedlisk tych małych skorupiaków.

To nie jedyne zagrożenie z jakim muszą zmierzyć się Gramastacus lacus. Zdaniem naukowców zagrażają im także gatunki inwazyjne i obniżający się poziom wód gruntowych.

O tym niezwykłym znalezisku naukowcy poinformowali na łamach czasopisma ZooKeys.

Samica Gramastacus Lacus. Odnóża odwłokowe u samic służą do przechowywania jajeczek
Ekologia.pl
Bibliografia
  1. McCormack RB. 2014.; "The eastern swamp crayfish Gramastacus lacus sp. n. (Decapoda, Parastacidae) a new species of freshwater crayfish from coastal New South Wales, Australia."; ZooKeys 398: 53–67; doi: 10.3897/zookeys.398.7544;
4.5/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Śliczny maleńki raczek. I to odkryty w jednym z najbardziej rozwiniętych obszarów Australii… Kto wie ile jeszcze takich maleństw nieodkrytych znajduje się w chociażby Polskich wodach… Miejmy nadzieję, że urbanizacja i ludzkie wpływy nie zniszczą siedlisk tego maleństwa jak i jeszcze nieodkrytych gatunków.

Piękny raczek:) Warto wiedzieć takie rzeczy:)