WARZĘCHA RÓŻOWA. Ptak. Zwierzę - warzęcha różowa
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Pelikanowe Ibisowate Platalea Warzęcha różowa
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Warzęcha różowa (Platalea ajaja)

Warzęcha różowa, Platalea ajaja, Roseate Spoonbill
Spis treści

Warzęchy to duże brodzące ptaki, które łatwo rozpoznać dzięki niezwykłemu kształtowi ich dzioba. Ta osobliwa cecha będąca przystosowaniem przydatnym w zdobywaniu pokarmu jest charakterystyczna dla wszystkich gatunków warzęch. Warzęchy różowe wyróżniają się spośród swych kuzynek kolorowym upierzeniem.

Wygląd

Głowa warzęchy jest pozbawiona piór, a skóra ma szarawą barwę. Upierzenie jest biało – różowe. Białe pióra pokrywają całą szyję i przechodzą na grzbiet oraz pierś. Skrzydła, brzuch oraz tylna część ciała posiadają natomiast barwę różową. Dodatkowo, skrzydła zdobi szeroki pas czerwonych piór. W ogonie zaś wyróżniają się pióra pomarańczowej barwy. Charakterystyczną cechą tego rodzaju, której zawdzięcza on swą nazwę jest długi i rozszerzony na końcu dziób. Tęczówki są jasne. Nogi są różowej barwy.

Występowanie

Zasięg występowania tego gatunku obejmuje Amerykę Centralną, południowe regiony Ameryki Północnej oraz Amerykę Południową. Z wysp – zalatują na Karaiby ( choć nie są tam stałymi bywalcami). Na zimę populacje zamieszkujące północne rubieże zasięgu migrują na  jego południe.

Środowisko życia

Preferuje rozległe podmokłe tereny jak rozlewiska i delty rzek, czy mokradła. Większość z tych siedlisk jest słodkowodna lub o umiarkowanym stopniu zasolenia. Rzadziej ptaki te zatrzymują się nad słonymi wodami. Tworzą zwykle małe stada, rzadziej przebywają samotnie.

Lęgi

Ptaki te tworzą tłumne kolonie rozrodcze. Ponieważ zasięg warzęchy rozciąga się z północy na południe na tysiące kilometrów, na różnych szerokościach geograficznych ptaki te przystępują do lęgów w nieco innym czasie. Gniazdo warzęchy znajduje się nad wodą. Zwykle jest dobrze ukryte wśród przybrzeżnej roślinności. Samica buduje je sama z materiałów których dostarcza jej samiec. Samica składa zwykle trzy jaja. Oboje rodziców wysiaduje je cierpliwie i opiekuje się swym potomstwem.

Pokarm

Warzęcha wyławia z wody rozmaite bezkręgowce ( owady, mięczaki etc.) oraz drobne kręgowce ( np. ryby). W poszukiwaniu swej zdobyczy warzęchy całymi dniami brodzą w płytkiej wodzie z zanurzonym w niej dziobem. Przy jego pomocy przeczesują denne osady, wypłaszając kryjące się w nich organizmy.

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments