ŻABA ROGATA. Płaz. Zwierzę - żaba rogata
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy bezogonowe Ceratophryidae Ceratophrys Żaba rogata
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Żaba rogata (Ceratophrys ornata)

Żaba rogata, Ceratophrys ornata, Argentine Horned Frog
Spis treści

Piękna żaba o jaskrawym, kontrastowym ubarwieniu i małych różkach nad oczami, jest gatunkiem popularnym w terrariach. Wbrew miłemu wyglądowi jest to gatunek bardzo żarłoczny.

Wygląd

Duża żaba o masywny ciele i dużej głowie z szerokim pyskiem i stosunkowo krótkich kończynach z palcami nie połączonymi błoną pławną. Skóra na grzbiecie chropowata, oczy wyłupiaste, uwagę zwracają kilkumilimetrowe skórne wyrostki nad nimi, w kształcie rogów (stąd nazwa). Ubarwienie przeważnie jaskrawozielone lub żółto-zielone z licznymi, ciemnobrązowymi lub czarnymi plamami o nieregularnym kształcie na grzbiecie. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie kremowa.  Obok szerokiej gamy odcieni u osobników spotykanych w naturze, w hodowli amatorskiej powstało kilka odmian barwnych (m. in. albinotyczna). Samce są mniejsze od samic, osiągają zaledwie połowę ich długości.

Występowanie

Spotykana w środkowej oraz południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, w państwach takich jak Brazylia, Argentyna a także Urugwaj.

Środowisko i tryb życia

Zamieszkuje dno wilgotnych lasów tropikalnych, szczególnie miejsca o dużych wahaniach poziomu wody i oferujące liczne kryjówki (korzenie, muliste jamki itp.), niekiedy także na pampach. Jest gatunkiem skrytym, aktywnym w ciągu dnia, kiedy to czai się na przechodzące obok zwierzęta. Znaczna część życia spędza zagrzebana w podłożu, ożywiając się tylko gdy jest głodna a także w porze godowej, kiedy to wędruje do okolicznych drobnych zbiorników wodnych.  Przy niekorzystnych warunkach środowiska (długotrwale susze) zagrzebuje się w ziemi i otacza warstwą śluzu oraz niezrzuconych wylinek co zabezpiecza ja przed wysychaniem. Wraz z nastaniem większej wilgotności budzi się z letargu i opuszcza kokon.

Rozmnażanie

 
Gody mają miejsce w czasie pory deszczowej, samce wydaja wtedy donośne głosy godowe, słyszane nawet z kilkudziesięciu metrów. Samica składa nawet do 300-1000 jaj przeważnie w pakietach po kilkanaście sztuk. Kijanki wykłuwają się już po 24 godzinach, podobnie jak osobniki dorosłe są bardzo żarłoczne i szybko rosną. Niespełna miesiąc później przeobrażają się, mierząc wtedy 2-2,5 cm długości. Do niedawna sporadycznie rozmnażana w warunkach chowu amatorskiego (m in. stymulacja hormonalna) obecnie udaje się to coraz częściej pobudzając ją do godów jedynie zmianami wilgotności i poziomu wody.

Pokarm

Żaba rogata jest bardzo żarłoczna, poluje na wszelkie zwierzęta które znajda się w pobliżu. Początkowo poluje głownie na wszelkie bezkręgowce (najczęściej owady) a także ślimaki oraz dżdżownice. W miarę wzrostu dieta jest uzupełniana o płazy (w tym własnego gatunku), jaszczurki, pisklęta a także drobne ssaki (zwłaszcza gryzonie i ich oseski). Kijanki polują głownie na larwy owadów oraz skąposzczety.

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments