ŻABA SZPONIASTA. Płaz. Zwierzę - żaba szponiasta, platana szponiasta
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy bezogonowe Grzbietorodowate Xenopus Żaba szponiasta
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Żaba szponiasta (Xenopus laevis)

Nazywana/y także: platana szponiasta
Żaba szponiasta, Xenopus laevis, African clawed frog
Spis treści

Ciekawy gatunek o spektakularnym zachowaniu stał się płazem popularnym zarówno wśród terrarystów jak i gatunkiem doświadczalnym w laboratoriach.

Wygląd

Krępa żaba o ciele spłaszczonym grzbietowo-brzusznie. Niewielka głowa płynnie przechodzi w szeroki tułów, kończyny przednie krótkie, zakończone stosunkowo długimi palcami, tylne długie i dobrze wykształcone o palcach spiętych błoną pławną. Strona grzbietowa przeważnie jasnobrązowa lub oliwkowo szara, z deseniem nieregularnych, szarawych plam o różnej wielkości. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie jasnożółta lub szara. Nazwę zawdzięcza obecności pazurków na trzech wewnętrznych palcach tylnych kończyn, które ułatwiają jej zagrzebywanie się w mule.

Występowanie

Zamieszkuje południową i wschodnia cześć Afryki, jest najczęściej spotykaną żabą wodną na tym kontynencie.  Wypuszczona przez nieodpowiedzialnych miłośników terarrystyki w południowej Kalifornii, stworzyła tam stabilną populację.

Środowisko i tryb życia

Najczęściej spotykana w różnego rodzaju wodach stojących, często zasiedla starorzecza i jeziora bujnie porośnięte roślinnością wodną, niekiedy także mniejsze zbiorniki jak sadzawki czy stawy wysychające okresowo. Poza wodą jest spotykana sporadycznie, jedynie gdy zbiornik który zamieszkiwała wysechł i porusza się nieporadnie w mule w poszukiwaniu kolejnego. Jest aktywna przeważnie o zmroku i nocą, dzień spędza wśród plątaniny roślin wodnych. Wraz z porą suchą i wysychaniem zbiorników wodnych często zapada w estywację czyli letarg. Zagrzebuje się wtedy głęboko w mule co chroni ja przed utrata wilgoci i upałem. Wraz z nastaniem pory deszczowej i wypełnianiem się zbiorników wodnych powraca do normalnej aktywności.
 

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiąga przeważnie w drugim roku życia, gody maja miejsce wraz z nastaniem pory deszczowej, przeważnie nocą. Samce w tym czasie wabią partnerki głosem, charakteryzują się także żywszymi kolorami. Jaja są przyklejane w pakietach po kilka sztuk do roślin wodnych, a kijanki lęgną się już po kilkudziesięciu godzinach. Pobierają pokarm przez filtrowanie wody, a do przeobrażenia dochodzi około 2,5-3 miesiące później.

Pokarm

Polują na wszelkie zwierzęta wodne o odpowiedniej wielkości, najczęściej ich łupem padają owady wodne i ich larwy, drobne skorupiaki, niekiedy także narybek lub padlina. Nie gardzą też kijankami własnego gatunku.

4.7/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Moje żaby mają zbyt zimną wode!! ;-())