Chińska Zapora Trzech Przełomów
Ekologia.pl Artykuły inne Chińska Zapora Trzech Przełomów

Chińska Zapora Trzech Przełomów

Fot.: sxc.hu
Fot.: sxc.hu

Część przesiedleńców z rejonu chińskiej Zapory Trzech Przełomów zostanie ponownie przesiedlona w ramach ogłoszonego  planu, który, jak obiecują władze, zmniejszy biedę, bezrobocie i zagrożenia dla środowiska w rejonie wielkiej tamy na Jangcy. Jednak dokument  opublikowany na internetowej stronie chińskiego rządu nie podaje, ilu z około 1,4 mln przesiedleńców z terenów zalanych wodami Jangcy czeka ponowne przesiedlenie, ani dokąd.

Skoordynowany urbanistyczny plan dla rozległego obszaru metropolitalnego Chongqing (Czungcing) w Sichuanie (Syczuanie) w środkowych Chinach obejmuje tereny wokół zapory, na których problemem są niepokoje społeczne, zanieczyszczona algami woda, osunięcia ziemi z górskich zboczy i trzęsienia spowodowane podnoszeniem poziomu wody w zbiorniku. Zgodnie z planem napełnianie zbiornika przebiega etapami.

Przyznano w nim jednak, że poprzednie plany znalezienia nowych domów dla ludzi przesiedlanych ze stromych zboczy w pobliżu zapory nie spełniły obietnic i część przesiedleńców pozostaje bez pracy i żyje narażona na groźne geologiczne wstrząsy. Dlatego trzeba przesiedlić ich dalej, aby utworzyć strefę buforową w zagrożonym rejonie.

Postawienie tamy i napełnienie wodą doliny powoduje znaczne zmiany w rozkładzie mas ziemi, które prowadzą do zmiany rozkładu naprężeń w skorupie ziemskiej. Z badań naukowca z Obserwatorium Ziemi przy nowojorskim Uniwersytecie Columbia Christiana Klose wynika, że jedna trzecia trzęsień spowodowanych przez człowieka wynika z budowy zbiorników wodnych.

W rejonie zbiornika Zapory Trzech Przełomów, na górskich zboczach o spadku 25 stopni i bardziej stromych rolnicze uprawy mają ustąpić miejsca lasom i ekologicznej strefie buforowej.

Rządowy plan obiecuje też znalezienie trwałego rozwiązania zagrożeń geologicznych.

Budowa Zapory Trzech Przełomów na długo przed jej rozpoczęciem w 1994 roku budziła kontrowersje; krytycy ostrzegali, że zrodzi ona więcej problemów, niż przyniesie korzyści. Jednakże według przywódców Chin Zapora jest triumfem narodowej wynalazczości.

W lipcu władze informowały o zakończeniu ewakuacji mieszkańców ostatniego miasta, które miało zniknąć pod wodami zbiornika długości 660 km. Spiętrzenie wody przed największą na świecie zaporą pozwoli na uruchomienie największej na świecie elektrowni wodnej i regulację potężnej rzeki.

Zapora Trzech Przełomów jest największą hydroelektrownią na świecie pod względem mocy. Według planów moc elektrowni miałaby wynosić 22,500 MW (obecnie jest to 18,2 tys. MW).  Ma posiadać 32  generatorów, każdy o mocy 700 MW. Czternaście zainstalowano już w północnej części tamy, dwanaście w południowej części, a pozostałe sześć zostanie zainstalowane pod elektrownią w jej południowej części.

Po napełnieniu zbiornika i uruchomieniu wszystkich turbin spodziewana roczna produkcja maiałaby  wynosić 84,7 TWh, co uczyni ją drugą największą hydroelektrownią świata pod względem wytwarzanej energii.

Średnie zużycie węgla do wyprodukowania 1KWh energii w Chinach to 366 gramów. Zatem Zapora Trzech Przełomów przyczyni się do ograniczenia zużycia węgla o 31 milionów ton przez rok. Ograniczy to emisje 100 milionów ton gazów cieplarnianych, milionów ton pyłów, miliona ton dwutlenku siarki, 370 tys. ton tlenku azotu, 10 tys. ton tlenku węgla oraz w znaczących ilości rtęci do atmosfery.

ekologia.pl
4.6/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments