Obserwacja gwiazdy wybuchowej

Fot.: NASA
Automatyczny detektor zbudowany przez polskich naukowców pracujących w zespole “Pi of thy Sky” zaobserwował gwiazdę wybuchową – nową klasyczną. Zjawisko wychwycił algorytm do identyfikacji nowych obiektów na niebie, a odkrycie zostało już potwierdzone przez niezależne obserwacje.
Nowoodkryta gwiazda znajduje się w bardzo jasnej mgławicy Carina. Obserwacje spektroskopowe, które zostały wykonane półtorametrowym teleskopem SMARTS, aby potwierdzić odkrycie, wskazały, że zauważony przez Polaków obiekt to gwiazda typu Fe II. Obecnie przeprowadzane są dalsze obserwacje, w celu poprawienia wyników spektroskopii i fotometrii.
Gwiazda wybuchowa – nowa klasyczna (ang. classical nova) to w rzeczywistości ciasny układ podwójny złożony z białego karła i gwiazdy ciągu głównego. Pojaśnienie takiego układu następuje podczas wybuchu, do którego dochodzi podczas eksplozji termojądrowej na powierzchni białego karła. Wybuchy nowych klasycznych obserwowane są tylko raz – układy, w których wystąpiło kilka eksplozji należą do odrębnej klasy gwiazd typu nowa powrotna. W ciągu roku odkrywa się w Drodze Mlecznej od kilka do kilkunastu nowych klasycznych.
Detektor “Pi of the Sky” działa w Las Campanas Observatory w Chile od 2004 roku. Podczas conocnych obserwacji poszukuje on rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. W marcu b.r. zaobserwował najjaśniejszy z obserwowanych do tej pory rozbłysk kosmiczny GRB080319B. Obecnie trwają prace nad pełną wersja systemu, która ma umożliwić ciągłe obserwacje dużo większego wycinka nieba.
Projekt “Pi of the Sky” powstał z inspiracji prof. Bogdana Paczyńskiego. W eksperymencie biorą udział wyłącznie polscy naukowcy i wykonawcy, a prace zostały sfinansowane przez Ministerstwo Nauki. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej
Źródło: astronomia.pl


Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły

Ciekawostki przyrodnicze

Wiadomości

Wiadomości

Ciekawostki przyrodnicze

Uprawa roślin

Przyroda

Świat