Wszyscy pochodzimy z gwiezdnego pyłu?
Ekologia.pl Artykuły inne Wszyscy pochodzimy z gwiezdnego pyłu?

Wszyscy pochodzimy z gwiezdnego pyłu?

Fot.: NASA
Fot.: NASA
Życie na Ziemi prawdopodobnie pochodzi z kosmosu. Pojawiło się około 4 miliardów lat temu wraz z meteorytami bombardującymi młodą planetę.

Jeden ze składników materiału genetycznego tworzącego DNA prawdopodobnie pochodzi z kosmosu. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Holandii, Wielkiej Brytanii i USA badający meteoryt Murchison znaleziony w 1969 r. w Australii.

Wyniki ich badań, ogłoszonych wczoraj w piśmie naukowym „Earth and Planetary Science Letters”, mogą pomóc w wyjaśnieniu, skąd pochodzi życie na Ziemi. Po latach badań zespół naukowców ustalił, że meteoryt zawiera cząsteczki uracylu i ksantyny, zasad, prekursorów molekuł wchodzących w skład DNA i RNA.

Analiza laboratoryjna wskazuje, że cząsteczki współtworzące DNA, przybyły na Ziemię wraz z meteorytem. Zawierają one izotopy węgla, które powstają tylko w kosmosie. Wcześniej podejrzewano, że mogły pojawić się już po uderzeniu meteorytu o powierzchnię naszej planety.

Źródło: Rzeczpospolita
4.6/5 - (15 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Wczesna atmosfera Ziemi składała się z tlenku węgla, dwutlenku siarki, amoniaku, niewiele dwutlenku wegla i metanu, czyli już była, meteoryt wchodząc w atmosferę w wyniku sił tarcia rozgrzałby się do ok. 2000 st.C. Żaden związek organiczny nie ma prawa bytu w takich temperaturach, ich temperatura topnienia wynosi kilkaset stopni. Dodatkowo energia upadku takiego meteorytu jest podobna do energii wybuchu atomowego.