Niedziela 23.06.2019

Empatia słoni - słonie pocieszą i przytulą w potrzebie

Słonie odczuwają empatię, wykazują ogromną troskę o innych, pocieszają swoich zestresowanych kolegów głosem i dotykiem.fot. shutterstockfot. shutterstock

„50 lat badań dowodzi, że słonie afrykańskie są zwierzętami społecznymi, zdolnymi do empatii, myślą o relacjach społecznych i podejmują konkretne decyzje, które mają wpływa na życie całego stada” – powiedział autor badań Josh Plotnik z Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania). „Nasza praca w Tajlandii potwierdziła, że dotyczy to także słoni indyjskich” – dodał.
Naukowcy przez rok badali zwyczaje i zachowanie 26 słoni. I co ciekawego zauważyli? Kiedy jeden ze słoni okazuje cierpienie lub stres, reszta stada przejmuje jego zachowanie. Możemy to nazwać ‘emocjonalną zarazą’, co jest typowe dla empatycznego zachowania” – powiedział Plotnik.

Naukowcy zauważyli, że towarzysze zestresowanego słonia podchodzili do niego, dotykali go i głaskali trąbami, a nawet wsadzali trąby do jego pyska. Zdaniem Plotnika, takie zachowanie można porównać do gestu podawania sobie dłoni przez ludzi i może oznaczać – „nie jesteś sam w cierpieniu”

Zachowanie słoni jest podobne do tych zauważonych u szympansów, które kładą ręce na głowie strapionego towarzysza – zauważył naukowiec.

„To bardzo cenne i ciekawe badanie” – powiedział Marc Bekoff, emerytowany profesor z Uniwersytetu w Kolorado i dodał, że problemem jest fakt, iż obserwowano zachowanie słoni w niewoli, co nie musi mieć przełożenia na życie tych zwierząt w stanie dzikim.

To nie pierwsze badania, które dowodzą, że słonie są bardzo bystre i są w stanie okazywać „ludzkie” uczucia. Badaczka dzikich zwierząt Joyce Poole zaobserwowała, że słonie przeżywają żałobę – po śmierci członka stada zachowują się apatycznie, a nawet agresywnie. Zrozumienie przez słonie, czym jest śmierć, według naukowców, wiąże się ze strukturą stadną tych zwierząt. Słonie tworzą silne społeczności oparte na matriarchacie. Śmierć w zżytej rodzinie zapewne jest dużym wydarzeniem, które może wpływać na członków społeczności.

Słonie też są altruistami. Odnotowano wiele przypadków, kiedy pomagały nie tylko sobie nawzajem, ale także innym zwierzętom: „Pomagają sobie nawzajem, a nawet osobnikom innego gatunku. Były przypadki, gdy słonie wyciągały z bagna młodego nosorożca” – mówi bioetyk Prof. Andrzej Elżanowski.

Przekazywanie ludziom wiedzy o inteligencji słoni i ich społecznym zachowaniu jest ważne ze względu na działania ochronne tych zwierząt – powiedział Plotnik, który jest założycielem i prezesem fundacji „Think Elephants International”. Zdaniem naukowca lepsze zrozumienie tych niezwykłych zwierząt pozwoli nam na lepsze rozwiązywanie konfliktów na linii Słonie-Ludzie, do jakich niejednokrotnie dochodzi w rejonach wspólnie zamieszkiwanych.
Ekologia.pl

Bibliografia

Czasopismo „PeerJ”

Ocena (4.2) Oceń:
Pasaż zakupowy