Czwartek 09.01.2014

Kraina Lwa – poznaj specyficzne zwyczaje króla dżungli

Lwy to niezwykle fascynujące zwierzęta. Mimo wielu programów badawczych i obserwacji nadal nie znamy wszystkich odpowiedzi na temat życia i specyficznych zwyczajów lwa. Na terenie rezerwatu dzikiej przyrody w Zimbabwe David Youlden podjął się niecodziennego zadania. Przejmując rolę samca alfa uczył młode lwy sztuki polowania. Po ukończeniu szkolenia maluchy są wypuszczane na wolność. Prezentujmy  unikalny wywiad z Davidem Youldenem, w którym ujawnia on między innymi dlaczego lwy posiadają grzywę, oraz czy potrafią mruczeć podczas głaskania. Fot. Polsat Viasat NatureFot. Polsat Viasat Nature

Dlaczego lwy mają grzywę i dlaczego mają ją tylko samce?

Grzywa u samców lwa przez lata budziła konsternację, podziw i strach, jednak do tej pory nie wiemy dokładnie czemu ona służy. Analiza jaskiniowych malunków przedstawiających lwy sugeruje, że w dobie ewolucji grzywa wykształciła się później niż ich umiejętność życia w stadzie. Może to oznaczać, że jest ona związana z reprodukcją i dominacją nad grupą samic. Współczesny lew wyróżnia się spośród swojego gatunku poprzez samców posiadających grzywę i życie w stadzie. Pantery posiadają wspólnego przodka, jednak te elementy są charakterystyczne jedynie dla lwów.

Badając lwią grzywę musimy zwrócić uwagę na trzy cechy charakterystyczne: posiadają ją tylko samce, zaczynają wyrastać w okresie dojrzewania i są bardzo zróżnicowane w długości i kolorystycznie wśród całej populacji. Taki stan rzeczy pozwala nam zakładać, że grzywa to produkt selekcji rozrodczej, służący do rywalizacji pomiędzy samcami, lub do przyciągania uwagi samic.

Przeprowadzone badania próbowały dowieść, że grzywa to sygnał dla potencjalnych rywali, dany samiec jest gotowy do walki i posiada większą siłę. Przy okazji wykazano powiązanie pomiędzy jej długością i kolorem. Okazało się, że samce z dłuższą i ciemniejszą mają większy poziom testosteronu od pozostałych to łączy się z tezą o gotowości do walki i dobrej kondycji fizycznej.

Czy istnieją białe lwy i w jaki sposób odróżniają się od innych? Miałeś kiedyś okazję widzieć „lwa albinosa”?

Od wieków po Południowej Afryce krążyły pogłoski o białych lwach. Legenda głosi, że biała sierść oznacza dobro które tkwi w zwierzęciu. Wiele doniesień na ten temat zaczęło się pojawiać w roku 1928 i przez kolejne 47 lat. Doniesienia okazały się prawdą w 1975 roku kiedy znaleziono dwa białe młode w Timbavati Game Reserve, znajdującym się w sąsiedztwie Parku Narodowego Kruger. Odkrycia dokonał badacz Chris McBride. Dwa młode, Temblor (w języku Zulu oznaczające “Nadzieję”) i Tombi (“Dziewczynka”), miały jeszcze śniadego brata o imieniu Vela (“Niespodzianka”). Młode zostały schwytane i umieszczone w narodowym zoo w Pretorii. Osobiście nie miałem okazji widzieć białego lwa w dziczy.

Czy można okazywać strach w obecności lwów? Czy zdarza Ci się bać?

Lwy komunikują się głównie za pomocą mowy ciała. Dzięki temu można odczytać jaki będzie ich kolejny ruch. Oznacza to również, że i one potrafią odczytać Twoje ruchy, a jeśli sygnały które wysyłasz odzwierciedlają strach lew pomyśli, że jesteś słaby. Staniesz się wówczas obiektem jego zabawy i próby zdominowania, a może się to okazać naprawdę niebezpieczne gdyż używają do tego zębów i pazurów. Można jednak je łatwo oszukać, bo niezależnie od tego co czujesz w środku, możesz na zewnątrz okazywać znaki pewności.

Ważne, aby nigdy nie lekceważyć dzikiego zwierzęcia. Zwłaszcza takiego, które z łatwością może Cię zabić i jest jednym z najgroźniejszych drapieżników świata. Czy zdarza mi się odczuwać strach? Nie. Nasze procedury związane z zachowaniem wśród lwów zostały opracowane na podstawie wieloletnich doświadczeń i stosując się do nich jesteś bezpieczniejszy niż prowadząc samochód, lub nawet korzystając z toalety.

Czy lwy mruczą podczas drapania za uszami?

Jako przedstawiciele gatunku Pantery, lwy nie posiadają zdolności mruczenia jak choćby koty domowe. Mogą jednak wydawać bardzo podobne dźwięki. Wydają je jednak bardzo rzadko i głównie w celu wzbudzenia zainteresowania u samicy. Tak więc lwy nie mruczą podczas drapania za uszami. Czerpią głównie przyjemność z głaskania wzdłuż szczęki i z pewnością dadzą temu okaz.

Masajowie mieli dawniej okrutny zwyczaj inicjacji – młody Masaj musiał zabić lwa. Czy taka sytuacja nadal ma miejsce? W jaki sposób młode lwów przechodzą inicjację?

Pomimo, że rytuał zabijania lwów jest nielegalny, to nadal ma miejsce. Samice lwów mają stosunkowo uproszczoną drogę. Około drugiego roku życia stają się niezależnym członkiem stada i tracą ochronę ze strony matek. Samce mają o wiele gorzej. W wieku dwóch, góra trzech lat są wypychani ze stada. Dzieje się tak ponieważ dominujący samiec pozbywa się konkurencji. Bez własnego terytorium i stada prowadzą życie nomada i dorastają, aby w wieku 5 lat móc stawić czoło dominującemu samcowi. Jeśli młodemu się poszczęści i zostanie wydalony ze swoim bratem, lub samicą mogą sformować koalicję. Niewielu udaje się przetrwać tą koczowniczą próbę. Szacuje się, że tylko 1 na 5 młodych będzie w przyszłości rządził swoim stadem. 
Niezwykły program na temat działalności Davida nosi tytuł "Kraina lwa" i znajdziecie go Państwo na antenie Polsat Viasat Nature.
Ocena (4.0) Oceń: