Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego
Ekologia.pl Wydarzenia Ważne daty Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

Fot. UNEP
Fot. UNEP

5 czerwca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego (International Environmental Day). Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych podczas pierwszej światowej konferencji na temat stanu środowiska w Sztokholmie w 1972 r. zorganizowanej pod hasłem „Tylko jedna Ziemia”.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach. Polska znajdzie się wśród nich po raz 18-ty. Głównym przesłaniem międzynarodowych obchodów jest promowanie wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska i kształtowania odpowiedzialnych postaw w celu zapewnienia przyszłym pokoleniem warunków do życia na Ziemi. Degradując środowisko, człowiek zagraża nie tylko bytowi innych gatunków i przetrwaniu ekosystemów, ale także działa na szkodę sobie, jako integralnej części środowiska naturalnego.

Hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Ochrony Środowiska jest „Twoja planeta cię potrzebuje”, zaś obchody będą poświęcone konieczności podjęcia wspólnej walki ze zmianami klimatycznymi. Światowym gospodarzem jest Meksyk, co ma odzwierciedlać rosnącą rolę krajów Ameryki Łacińskiej w przeciwdziałaniu tym zmianom.

W Polsce Światowy Dzień Ochrony Środowiska jest m.in. inspiracją dla zorganizowania w Szczecinie wydarzenia kulturalno–ekologicznego o nazwie Green Szczecin Festival. Impreza odbędzie się w dniach od 5 do 7 czerwca. Oprócz części muzycznej będzie okazją dyskusji o lokalnych i globalnych problemach  związanych z ekologią.

Chronić środowisko możemy na wiele sposobów, poczynając od jednostkowych, codziennych proekologicznych decyzji i zmiany naszych przyzwyczajeń. Dobrym przykładem takich prostych zmian jest zabieranie na zakupy toreb wielorazowego użytku. Okazja do tego jest idealna, gdyż 5 czerwca to także Ogólnopolski Dzień Bez Torebki Foliowej.

ekologia.pl

4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments