Baterie oszczędzające wodę – czy warto?
Ponad 68% domowego zużycia wody ma miejsce w łazience – wynika z brytyjskich badań. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć konsumpcję poza częstszym zakręcaniem kranu i braniem krótszych pryszniców? Jedną z ciekawszych odpowiedzi wydają się baterie wodooszczędne oferowane przez wszystkich największych producentów armatury. Poznaj ich działanie i korzyści, jakie przynoszą.
Oszczędzanie wody może być proste
To normalne, że potrzebujemy wody do mycia zębów, rąk, kąpieli, spłukiwania toalety czy prania. Problemem nie jest realizacja tych czynności, ale ilość wody zużywana w ich czasie. Z danych Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA) wynika, że średnio w Europie w każdym gospodarstwie domowym wykorzystywanych jest 144 l na dzień na osobę. Nie jest jednak prawdą, że każdy z nas zużywa wody tyle samo. Istotne różnice są na przykład widoczne w krajowych statystykach: Włosi są rekordzistami, gdyż zużywają dziennie nawet 223 l na osobę, podczas gdy Malcie konsumpcja jest ponad 3 razy niższa! Dla porównania w Polsce dzienne zużycie szacowane jest na poziomie 99 l.
Oczywiste jest, że nawyki odgrywają kluczową w rolę w zakresie konsumpcji wody. Nie każdy z nas jest mimo to skłonny skrócić czas trwania prysznica lub zrezygnować z mycia naczyń pod bieżącą wodą. Pomóc może jednak technologia – nowoczesne wodooszczędne baterie mają zasadniczo redukować zużycie wody, nawet w przypadku braku aktywnych starań. Jak działają?
Redukcja przepływu wody
Najprostszą metodą ograniczenia zużycia wody w domu jest montaż uszczelek redukujących przepływ. Są one niedrogie i można je zamontować na każdej posiadanej baterii łazienkowej lub kuchennej. Dodatkową korzyścią, oprócz oszczędności wody, jest obniżenie ciśnienia w rurach i kranie, dzięki czemu wszystkie elementy hydrauliczne baterii są lepiej chronione, co zwiększa ich żywotność oraz ogranicza ryzyko nieszczelności.
Naturalnie, ograniczenie ciśnienia w kranie jest odczuwalne i może dla niektórych ludzi być dyskomfortem – zwłaszcza w odniesieniu do prysznica. Większość producentów baterii oszczędzających wodę stara się jednak osiągnąć racjonalny kompromis między redukcją przepływu woda a końcowym ciśnieniem.
Armatura samozamykająca
Ciekawym rozwiązaniem spotykanym przede wszystkim w toaletach publicznych są baterie samozamykające. Jak sama nazwa wskazuje, odcinają one dopływ wody po określonym czasie od włączenia, co redukuje ryzyko pozostawienia otwartego kranu zbyt długo. Długość otwarcia można indywidualnie zaprogramować w zależności od potrzeb. Ku podziwu, z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Kalifornii wynika, że automatycznie wyłączające się krany są w stanie zmniejszyć zużycie wody ponad 30%.
Krany bezdotykowe
Automatyzacja znajduje również zastosowanie w bateriach bezdotykowych, które zazwyczaj obejmują wspomnianą wyżej funkcję samozamykającą. Posiadają one wbudowane sensory, które powodują automatyczne włączenie wody, gdy tylko ręce znajdą się pod kranem. Jest to funkcja, która wydatnie zwiększa higienę, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić wodę, która cieknie wyłącznie wtedy, gdy jest potrzeba.
Baterie z termostatem
Kolejnym istotnym udogodnieniem pomagającym oszczędzać wodę w codziennym życiu są baterie z termostatem, szczególnie polecane do pryszniców i baterii na wannie. Specjalny system pozwala precyzyjnie określić pożądaną temperaturę wody z kranu dzięki wbudowanemu mieszaczowi zimnej i gorącej wody. W rezultacie już po odkręceniu otrzymujemy wodę o optymalnej temperaturze i nie potrzeba jej zawczasu odpuszczać.
W świetle japońskich przeprowadzonych badań przeprowadzonych w 2006 r. korzystanie z baterii z termostatem zamiast dwóch kurków pozwala każdorazowo zaoszczędzić nawet litr wody. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak często czekamy na odpowiednią temperaturę wody do kąpieli, mycia naczyń czy gotowania, straty mogą być ogromne i to nie tylko samej wody, ale również energii potrzebnej do jej ogrzania.
Baterie oszczędzające wodę z perlatorami
Najważniejszym z unowocześnień w kategorii baterii oszczędzających wodę są perlatory, czyli specjalne pierścieniowate wkładki umieszczane na końcu wylewki. Bywają one sprzedawane w zestawie wraz z baterią, ale mogą być dokupione niezależnie – na szczęście nie kosztują wiele, a i sam montaż jest dość łatwy.
Jak działa perlator? Funkcją perlatora jest napowietrzanie wody wypływającej z kranu. Odbywa się to za pomocą podciśnienia, dzięki któremu pęcherzyki powietrza mieszają się z wodą, dając wrażenie objętości. W rezultacie wspomniana wyżej redukcja ciśnienia wody jest praktycznie niezauważalna, a strumień z kranu jest silny, szeroki i łatwo aktywizuje mydło. Niektóre baterie pozwalają też na regulację przepływu wody w zależności od potrzeb.
Perlatory stosowane są w klasycznych bateriach kuchennych i łazienkowych, ale bardzo często wbudowane są również w słuchawki prysznicowe. Pozwalają one zmniejszyć zużycie wody o nawet 5-7 litrów na minutę, co w rocznym budżecie stwarza ogromną różnicę. Najnowsze baterie oszczędzające wodę sprzedawane są z wbudowanymi perlatorami, regulatorami oraz ogranicznikami przepływu. Z danych producentów wynika, że mogą one redukować zużycie wody w umywalkach o nawet 7,5 l na minutę, w prysznicach zaś do 12 litrów na minutę. Rachunek ekologiczny i ekonomiczny jest więc dość łatwy.
Baterie wodooszczędne – pytania i odpowiedzi
Skąd mam wiedzieć, że dana bateria oszczędza wodę?
W Europie działa już dobrowolna etykieta Unified Water Label, która w graficzny sposób pokazuje zużycie wody na 1 minutę.
Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Baterie oszczędzające wodę są korzystne dla środowiska naturalnego i pomagają obniżyć rachunki.
Jak działa perlator?
Perlator napowietrza strumień wody z kranu zwiększając jego objętość przy faktycznie niższym zużyciu wody.
- „Water use in Europe — Quantity and quality face big challenges” EEA, https://www.eea.europa.eu/signals-archived/signals-2018-content-list/articles/water-use-in-europe-2014, 3/10/2024;
- “Bathroom faucets” EPA, https://www.epa.gov/watersense/bathroom-faucets, 3/10/2024;
- “5 Things to Know About Low-Flow Faucets and Fixtures” Glenda Taylor, https://www.bobvila.com/articles/low-flow-faucets/, 3/10/2024;
- “Do automatic water faucets actually save water? A comparative test of manual and automatic water faucets at California State University, Sacramento” Alyssa Harmon, https://www.csus.edu/experience/innovation-creativity/sustainability/_internal/_documents/ir-faucet.pdf, 3/10/2024;
- “What Is a Faucet Aerator? Purpose, Cleaning, and Replacing” Lee Wallender, https://www.thespruce.com/why-you-need-to-install-faucet-aerators-1821314, 3/10/2024;