Dom energooszczędny -zasady projektowania
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Co składa się na energooszczędność budynku?

Co składa się na energooszczędność budynku?

fot. dreamstime
fot. dreamstime

Energooszczędność w budynku mieszkalnym zyskuje coraz większe znaczenie nie tylko dla mieszkańców lecz również dla producentów materiałów i instalacji budowlanych. To właśnie oni wraz z architektami i projektantami muszą pracować nad tym, żeby zastosowane rozwiązania spełniły oczekiwania kupujących.

Pierwszym, o czym należy pamiętać na etapie projektowania energooszczędnego domu jest jego wielkość. Przyjmuje się, że straty energii są proporcjonalne do rozmiaru budynku. Jeżeli jednak decydujemy się na wybór większego projektu, to możemy zmniejszyć straty energii poprze z umiejscowienie rzadziej używanych pomieszczeń po północnej stronie budynku. W tym miejscu powinny się znaleźć pomieszczenia gospodarcze, które nie wymagają częstego ogrzewania.

Duży wpływ na straty ciepła mają również okna. Bardzo często planując projekt wymarzonego domu wiele osób popełnia ten sam błąd i decyduje się na wybór opcji z dużą liczbą okien. Powoduje to zwiększenie kosztów związanych z ociepleniem budynku w sezonie zimowym. Jeżeli jednak rozległe okna są konieczne dla całości projektu, to warto się zastanowić nad ich możliwym umiejscowieniem od strony południowej i dodatkowo zadbać o odpowiednie zasłony, żaluzje czy też rolety.

Nie mniej ważny dla całości inwestycji jest wybór odpowiedniego źródła ciepła. Obecnie najbardziej opłacalną opcję stanowią odnawialne źrodła energii, jak chociażby geotermalne pompy ciepła. „Wybór odpowiedniej jednostki grzewczej, w połączeniu z przemyślanym projektem architektonicznym budynku gwarantują wieloletnią oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem” – komentuje ekspert firmy Vikersønn Artur Haber. Dobrze jest wykorzystać współgrające ze sobą rozwiązania, jak na przykład pompa ciepła i ogrzewanie płaszczyznowe.

Warto zauważyć, że w przypadku domu energooszczędnego zapotrzebowanie na ciepło kształtuje się na poziomie 70 kWh/m²rok. Dla porównania budynki budowane tradycyjnie, bez odpowiedniej izolacji, mają zapotrzebowanie na ciepło w granicach od 120 do 180 kWh/m²rok. To z kolei może generować ponad dwukrotne straty cieplne, które w konsekwencji mogą obciążać domowy budżet.

Obecnie klienci poszukują jak najtańszych i spersonalizowanych rozwiązań. Nie jest to proste kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że ogrzanie budynku mieszkalnego może pochłonąć nawet 70% energii. Dlatego właśnie warto na każdym etapie dokładnie przeanalizować wybrany projekt i dostosować wszystkie możliwości tak, aby zredukować przyszłe koszty związane z zachowaniem ciepła.

4.8/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments