Meble inspirowane Bauhausem dostępne w sklepach meblowych – tchnij w swoje wnętrze nutę buntowniczego modernizmu

Bauhaus – słowo, które u znawców designu wywołuje obraz czystych linii, funkcjonalności i radykalnego modernizmu. Meble w tym stylu, zrodzonym w burzliwych latach 20. XX wieku, po dziś dzień zachwycają swoim eleganckim minimalizmem, będąc niejako sprzeciwem wobec przesadnej dekoracji. W aranżacji wnętrz przyświeca Ci idea „mniej znaczy więcej” i „forma wynika z funkcji”? Bauhaus jest dla Ciebie!bauhausMeble inspirowane Bauhausem. fot. Agata Meble

Bauhaus – ruch, który zmienił oblicze designu

Bauhaus to szkoła designu założona w 1919 roku w Weimarze, w Niemczech, przez architekta Waltera Gropiusa. Architekt powziął sobie za cel połączenie sztuki z tradycyjnym rzemiosłem: wierzył, że projektant powinien mieć pełne zrozumienie wszystkich aspektów produkcji, dlatego jego szkoła propagowała interdyscyplinarne podejście, które obejmowało architekturę, sztukę, rzemiosło i projektowanie przemysłowe. W efekcie prace uczniów były zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, a przy tym minimalistyczne.

Choć Bauhaus istniał tylko przez 14 lat, jego wpływ na design i architekturę jest nieoceniony. W 1933 roku szkoła została zamknięta przez nazistów, którzy uważali jej modernistyczne, niekonwencjonalne idee za zagrożenie dla tożsamości narodowej. Jednak mimo przeciwności losu, idee Bauhausu przetrwały dzięki profesorom i absolwentom, którzy rozpowszechnili je na całym świecie.

Sklepy meblowe w Polsce coraz chętniej sięgają po wzornictwo Bauhausu

Bauhaus jest znany z prostych, czystych linii i braku jakichkolwiek ornamentów. Forma mebla powinna wynikać z jego funkcji. Jednym z najbardziej znanych przykładów mebla w tym stylu jest krzesło Wassily, zainspirowane ramą rowerową, wykonane ze stalowych rur i skóry. Choć proste w swojej formie, jest jednocześnie wygodne i eleganckie, idealnie ilustrując filozofię Bauhausu.

Salony meblowe, w odpowiedzi na globalne trendy i rosnące zapotrzebowanie na wyrafinowany design, coraz częściej zwracają uwagę na styl Bauhausu. Coraz więcej marek dostrzega uniwersalność i ponadczasowość tego ruchu – przykładem mogą być Salony Agata. W internetowym sklepie meblowym marki znajdziesz wiele mebli, które wykorzystują typowe dla Bauhausu wzornictwo: nowoczesne materiały, takie jak stal, szkło i beton, w połączeniu z tworzywami wykorzystywanymi od wieków: skórą, plecionką czy drewnem. Tym samym idee Bauhausu znajdują swoje miejsce w codziennym życiu, nieustannie wpływając na kształtowanie polskiej przestrzeni mieszkalnej.
krzesło
Skórzane krzesło na metalowych nóżkach w kształcie płozy. fot. Agata Meble
Sklep internetowy z meblami – Bauhaus w zasięgu ręki

W dzisiejszych czasach, aby odmienić swoje wnętrze w duchu Bauhausu, nie musisz nawet opuszczać domu. Wystarczy, że odwiedzisz dowolny sklep internetowy z meblami, gdzie znajdziesz szeroki wybór mebli inspirowanych tym stylem. Szukaj prostych, ale wygodnych mebli wypoczynkowych, stolików kawowych o czystych, geometrycznych liniach czy krzeseł na metalowym profilu w kształcie płozy, które z daleka nawiązują do industrialnej estetyki Bauhausu.

Jeżeli wolisz zobaczyć meble na żywo, odwiedź stacjonarny salon meblowy. Na miejscu zobaczysz, jak różne elementy współgrają ze sobą, tworząc spójne i eleganckie wnętrze.
oświetlenie
Kuliste oświetlenie – typowe dla estetyki Bauhausu fot. Agata Meble
Bauhaus jest dziś uważany za jeden z najważniejszych ruchów w historii designu. Jego wpływ jest widoczny w wielu aspektach współczesnego designu: od mebli, przez architekturę, aż po grafikę. Ten styl nadal inspiruje projektantów na całym świecie, którzy cenią prostotę, funkcjonalność i estetykę. Pamiętaj, że Bauhaus to nie tylko meble; to także filozofia, która podkreśla równowagę między formą a funkcją, między sztuką a użytecznością. Co ważne, koncepcja Bauhausu harmonijnie wpisuje się we współczesne dążenia do zrównoważonego i ekologicznego stylu życia. Hołdując funkcjonalności i minimalizmowi, zachęca do unikania nadmiaru i niepotrzebnego konsumpcjonizmu. Wybierając meble inspirowane Bauhausem, dokonujemy wyboru w stronę trwałości, jakości i ponadczasowości, co w konsekwencji przekłada się na mniejsze obciążenie dla środowiska.

art. sponsorowany
Ocena (3.0) Oceń: