Energooszczędne budynki z przeszłości
Budynki pochodzące z lat 70., wybudowane w starej technologii, nie spełniają obecnych wymogów energooszczędności. Często budzą też negatywne odczucia estetyczne lokalnych społeczności. Jak pokazuje historia Urzędu Miasta w Tengen budynki takie mogą jednak zostać poddane udanej renowacji i stać się bardziej przyjazne środowisku.
Urząd Miasta w Tengen został wybudowany w 1976 roku i stylem znacząco odbiegał od otaczającej go miejskiej starówki.
Przeprowadzona przez firmę Schüco renowacja miała na celu nie tylko poprawę wyglądu budynku, ale też jego funkcjonalności i walorów ekologicznych. Głównym celem prac była poprawa doświetlenia wnętrza budynku oraz polepszenie jego energooszczędności.
Poprawę doświetlenia uzyskano poprzez przeszklenie fasady oraz umieszczenie na dachu pasów świetlnych. Powiększono foyer, co pozwoliło stworzyć miejsce do obsługi osób niepełnosprawnych. Zamontowano także przeszklone drzwi automatyczne ułatwiające dostęp do wnętrza.
W celu poprawy energooszczędności budynku zastosowano pasywny system profili aluminiowych o niskim współczynniku przenikania ciepła, które umieszczono na jego fasadzie. Nowa fasada zapewnia komfortową temperaturę w budynku przez cały rok. Dobra izolacja powoduje, że ciepło nie przedostaje się do i nie ucieka z obiektu. Już teraz przyniosło to Urzędowi Miasta duże oszczędności.
Po renowacji budynku, Urząd Miasta Tengen stał się bardziej energooszczędny. Obecnie zużywa on na ogrzewanie o około 3 miliony ton oleju mniej niż wcześniej, a ilość dwutlenku węgla emitowanego z obiektu do atmosfery spadła o 10 ton. Podobne proekologiczne zmiany mogą być wprowadzone w budynkach na terenie Polski.
Czy ktos w ogole wie ile to jest 3 miliony ton!?