Kaladium – sadzenie, uprawa i pielęgnacja | ekologia.pl
Ekologia.pl Dom i ogród Czy kaladium jest najpiękniejszą rośliną doniczkową?

Czy kaladium jest najpiękniejszą rośliną doniczkową?

Poszukujesz oryginalnej rośliny doniczkowej o zachwycających liściach? Kaladium to strzał w dziesiątkę! Ten tropikalny gatunek o setkach odmian mógłby zawstydzić malarzy i grafików na całym świecie. Niestety, za ową egzotyczną estetykę trzeba zapłacić – podpowiadamy, jak pielęgnować kaladium, aby móc w pełni cieszyć się urodą kolorowych liści.

Kaladium w doniczce

Kaladium jako roślina doniczkowa, fot. Firn/Shutterstock
Spis treści

Do rodzaju Caladium zaliczamy siedem gatunków typowych dla Ameryki Środkowej i Południowej. Te kochające gorąc tropikalne byliny dorastają 90 cm wysokości i odznaczają się dużymi, sercowatymi liśćmi, od których wzięła się kolokwialna nazwa kaladium: „słonie ucho” lub „skrzydło anioła”. W uprawie najpopularniejsze jest kaladium dwubarwne (Caladium bicolor) o zaskakującym biało-zielono-różowym ubarwieniu.

Jak wybrać stanowisko i podłoże do kaladium?

Kaladium doniczkowe, wzorem swoich dzikich krewnych, potrzebuje dość sporo słonecznego światła. Powinno być one jednak rozproszone, co uzyskamy stawiając roślinę za transparentną firanką lub w odległości kilku metrów od okna wychodzącego na północ. Oficjalne wskazówki uprawowe dopuszczają hodowanie kaladium w półcieniu, ale należy wówczas liczyć się z faktem, że liście nie osiągną optymalnego poziomu wybarwienia.

Poza tym kaladium dwubarwne potrzebuje dość wysokiej temperatury od 18 do 26 stop. C, z tym, że w okresie zimowej hibernacji najlepiej powodzi się mu w temp. 15-16 stop C., zaś na wiosenne wybudzenie potrzebuje idealnie około 23 stop. C. Za wszelką cenę należy chronić roślinę przed przeciągami.

Donicę dla kaladium należy wypełnić żyzną, dobrze przepuszczalną i lekko kwaśną ziemią. Optymalne podłoże można przygotować mieszając torf z ziemią liściastą lub kompostem oraz piaskiem. Końcowy poziom pH powinien mieścić się w granicach 5,5 – 6,2. Z gotowych podłoży najlepszym wyborem będzie ziemia do palm.

 

Kaladium dwubarwne, odmiana

Kaladium dwubarwne, odmiana „Carolyn Whorton”, fot. LM.photo/Shutterstock

Jak pielęgnować kaladium doniczkowe?

Kaladium można kupić w postaci cebuli lub gotowej sadzonki. Ta pierwszą sadzimy na wiosnę, wierzchołkiem do góry, przykrywając ją ok. 4 cm podłoża. Utrzymywana w ciągłej wilgotności już po kilku tygodniach wypuści pierwsze pędy. Dojrzałe rośliny należy uprawiać w donicach średniej wielkości – zbyt dużo i zbyt mało miejsca jest równie niewskazane. Rozrastające się okazy warto raz na 1-2 lata przesadzić; zawsze na wiosnę.

Sama uprawa kaladium wymaga trochę cierpliwości i pieczołowitości. Rośliny potrzebują regularnego podlewania, tak aby ziemia nigdy nie wysychała, ale nie była też przemoczona. (Wyjątkiem jest okres zimowej hibernacji, gdy podlewanie całkiem wstrzymujemy). Dodatkowo piękne liście wymagają wilgotnego powietrza, więc dobrym pomysłem jest regularne spryskiwanie ich wodą w sprayu lub stosowanie nawilżacza.

W okresie od wiosny do końca lata kaladium należy raz w miesiącu podlewać uniwersalnym płynnym nawozem w połowicznym rozcieńczeniu. Najlepiej w tym zakresie sprawdzają się preparaty organiczne.

Problemy w uprawie kaladium

Jesienią liście kaladium przebarwiają się i więdną. To normalny etap cyklu życia rośliny, któremu nie da się zapobiec. Jeśli jednak w sezonie wegetacyjnym większa część rośliny wydaje się brązowieć i mięknąć, to najprawdopodobniej skutek ekspozycji na zbyt niskie temperatury lub nadmiernego podlewania. Natomiast blednięcie i przesuszenie liści może sygnalizować nadmiar słońca, nawozu lub niedostatek wody.

Ze szkodników na kaladium zaobserwować można czerwone przędziorki chmielowce, wobec  których najlepszym środkiem zaradczym jest zwiększenie wilgotności powietrza. Na liściach pojawiają się również wełnowce, które z kolei można zwalczać mydłem insektobójczym.

Największym problemem w uprawie kaladium jest przezimowanie rośliny w odpowiednich warunkach. Najlepsze efekty daje wyjęcie bulw z ziemi, dokładne oczyszczenie i przechowywanie w suchym torfie. Bulwy można spróbować również pozostawić w donicy, ale szansa na wiosenne odrodzenie nie jest duża – stąd wiele osób traktuje kaladium jako roślinę jednoroczną.

 

Korzyści z uprawy kaladium

Tabela przedstawiająca korzyści z uprawy kaladium; opracowanie własne

Czy kaladium da się rozmnażać?

Podczas przesadzania kaladium zaobserwujemy, że wokół oryginalnych cebulek zrodziły się nowe cebulki przybyszowe. Oddzielając je delikatnie od bryły korzeniowej zyskujemy nowe cebulki, które można zasadzić w oddzielnych donicach zyskując kolejne rośliny.

Zastosowanie kaladium w domu i w ogrodzie

Kaladium jest niewątpliwą ozdobą domowych wnętrz wnosząc kolor i deseń do klasycznej doniczkowej zieleni. Rośliny warto eksponować na podwyższeniu, np. stoliku nocnym lub kwietniku. Polecane jest łączenie różnych odmian kaladium lub zestawianie najbardziej kolorowych kultywarów z soczyście zielonym egzotycznymi palmami, monsterami lub fikusami. To jeden z ciekawszych gatunków do ogrzewanych zimowych ogrodów.

Kaladium latem można wynosić na świeże powietrze – takie wietrzenie pozytywnie wpływa na rozwój i kolor rośliny. Unikajmy jednak stawiania go na bezpośrednim słońcu, a na chłodniejsze noce koniecznie zabierajmy do wnętrz.

Kaladium dwubarwne

Kaladium dwubarwne, odmiana „White Christmas”, fot. Picture of Today/Shutterstock

Najciekawsze odmiany kaladium

Kaladium dwubarwne doczekało się setek odmian o fantastycznych deseniach i kolorach. O gustach się nie dyskutuje, a każdemu podoba się co innego, ale do najpopularniejszych odmian zalicza się:

  • Strawberry Star” posiadająca białe liście z zielonym unerwieniem i czerwonymi plamkami;
  • Bottle Rocket” z białymi liśćmi, ciemnoróżowym unerwieniem i zielonymi obrzeżami;
  • White Christmas” duże zielone liście sowicie „oprószone” białym pigmentem niby śniegiem;
  • Miss Muffet”, czyli karłowata odmiana o liściach w kolorze limonki upstrzonych różowymi plamkami;
  • Lemon Blush” z mniejszymi jasnozielonymi liśćmi o różowych środkach;
  • Frog” – jedna z wyższych odmian sięgająca nawet 1 metra wysokości i odznaczająca się zielono-żółtymi liśćmi o marmurkowym wzorze.

Kaladium – pytania i odpowiedzi

Jak szybko rośnie kaladium?

Kaladium to dość powoli rosnąca roślina, która w uprawie doniczkowej osiąga zwykle kilkadziesiąt centymetrów. Tempo wzrostu można nieco przyspieszyć, zwiększając temperaturę otoczenia.

Czy kaladium kwitnie?

W domowej uprawie kaladium zakwita bardzo rzadko, a białe kolbowate kwiatostany nie są przesadnie urodziwe.

Czy można uprawiać kaladium w ogrodzie?

W polskim klimacie kaladium można co najwyżej wynosić w donicy do ogrodu, jeśli temperatura jest sprzyjająca. Roślina nigdy nie powinna być jednak wystawiona na chłód poniżej 15 stop. C.

 

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia
  1. „How to grow and care for caladium” Michael Holland, https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-and-care-for-caladium/, 18/06/2024;
  2. “How to Grow and Care for Caladium” Jon Vanzile, https://www.thespruce.com/how-to-grow-caladium-1902744, 18/06/2024;
  3. “GROWING COLORFUL CALADIUMS, INDOORS OR OUT” Anne Balogh, https://www.gardendesign.com/plants/caladium.html, 18/06/2024;
  4. “How To Grow And Care For Caladiums” Steve Bender, https://www.southernliving.com/garden/how-to-grow-caladiums, 18/06/2024;
  5. “How To Grow Caladiums Indoors: The Ultimate Care Guide” Tonya Barnett, https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/bulbs/caladium/growing-caladiums-indoors.htm, 18/06/2024;
5/5 - (2 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!