DOM ENERGOOSZCZĘDNY. Dom pasywny w Rybniku. Budownictwo
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Na Śląsku powstał modelowy dom przyszłości

Na Śląsku powstał modelowy dom przyszłości

Dom modelowy w Rybniku
Dom modelowy w Rybniku

W Rybniku powstał modelowy budynek w energooszczędnym standardzie domu pasywnego, który na cele grzewcze zużywa tylko 13 kWh/m2/rok. Czy tego typu architektura wytyczy standardy budownictwa w Polsce?

Zaprojektowany przez polskich architektów budynek spełnia jedną z ważniejszych dyrektyw Unii Europejskiej, wg której od 2019 roku pozwolenia na budowę otrzymają tylko budynki charakteryzujące się zerowym zużyciem energii.
 
Zapotrzebowanie na energię rybnickiego budynku  wynosi tylko ok. 10 proc.  w porównaniu do typowych budynków stawianych w Polsce. Budynek o powierzchni 240m2, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, zużywa tylko 13 kWh/m2 rocznie, czyli około. 1,5m sześciennego gazu na 1 metr kwadratowy. Dla porównania, w tradycyjnym budownictwie zużycie tego surowca waha się między 12-15m3 metrów. Co daje oszczędność rzędu 5 tysięcy złotych w skali roku.

Koncepcja architektoniczna, poza uzyskaniem standardu pasywności obiektu, uwzględnia ważne czynniki użytkowe. W budynku, charakteryzującym się zwartą formą architektoniczną, na parterze zaplanowano pomieszczenia pokazowe, które prezentują m.in. nowoczesne rozwiązania i urządzenia energooszczędne oraz pracownię projektową na I piętrze. 

Wyjątkową energooszczędność budynku gwarantuje jego usytuowanie na południe, tak aby zapewnić maksymalnie szerokie doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym, perfekcyjne ocieplenie budynku, system wentylacji z odzyskiem ciepła, m.in. rekuperatory o sprawności 90 proc,  gruntowy wymiennik ciepła długości 70 mb, rolety zewnętrzne i wewnętrzne oraz  energooszczędne okna.

W Polsce ponad 80 proc. budynków wybudowano w sposób nie pozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko, w jakim żyjemy. Czy tego typu architektura wytyczy standardy budownictwa w Polsce?

4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

I co z tego że zużywa 1,3 m3 gazu niech tylko spadnie zużycie gazu to podniosą ceny tak że będzie znowu normalnie. Tak było z wodą zużycie było duże a ceny niskie. Ludzie zaczęli oszczędzać zakładając liczniki zużycie zmalało i co ceny w górę i jest normalnie mało produkujemy a swoje mamy. Tyle.