MIESZKANIE I OGRZEWANIE. Najwięcej energii zużywamy na ogrzewanie mieszkania
Ekologia.pl Dom i ogród Energia dla domu Nowe mieszkanie i kwestia ogrzewania. Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Nowe mieszkanie i kwestia ogrzewania. Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Mieszkanie
Koszty ogrzewania powinny być brane pod uwagę przy zakupie mieszkania

Inwestor, lokalizacja, okoliczna infrastruktura, cena za metr kwadratowy – to nie wszystkie elementy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, szukając nowego mieszkania. Niezwykle istotny jest również standard budynku, czyli między innymi sposób jego ogrzewania. Czym kierować się przy wyborze mieszkania – podpowiadają w specjalnym poradniku „Mieszkaj ciepło!” eksperci kampanii Warszawskie Ciepło.

Na koszyk stałych opłat, jakie co miesiąc muszą być regulowane z domowego budżetu, składają się m.in. opłaty za prąd, gaz, ciepłą wodę, centralne ogrzewanie. Poszukując odpowiedniego mieszkania do zakupu czy wynajmu, warto sprawdzić przyszłe koszty eksploatacyjne, których istotnym elementem są koszty ogrzewania.

– Osoby kupujące mieszkanie, bez względu na to, czy jest to inwestycja z rynku wtórnego, czy z pierwotnego, powinny zwrócić uwagę na dwa czynniki. Po pierwsze, w jaki sposób budynek będzie zasilany w ciepło – czy za pomocą instalacji elektrycznej, czy będą to indywidualne kotłownie korzystające z gazu lub oleju opałowego, czy też będzie to ciepło sieciowe z miejskiej sieci ciepłowniczej. Po drugie, powinny zapytać dewelopera lub administrację o efektywność energetyczną budynku, np. czy przeszedł on termomodernizację – wyjaśnia Piotr Stachowiak, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

Ceny energii elektrycznej i paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła, jak na przykład gazu, czy oleju opałowego, są bardzo zróżnicowane. Wiedząc, w jaki sposób blok jest ogrzewany, możemy oszacować przyszłe koszty eksploatacyjne. Poza kosztami ogrzewania, warto również zwrócić uwagę na względy ekologiczne. Wiele rozproszonych kotłowni generuje większe zanieczyszczenie środowiska.

Co jeszcze wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie? Na pewno istotna jest efektywność energetyczna budynku. Współcześnie budowane osiedla są bardziej energooszczędne – zużywają 22% energii mniej, niż te budowane przed 1985 rokiem. Jest to związane przede wszystkim z jakością używanych obecnie materiałów, takich jak izolacje termiczne ścian czy nowoczesne i szczelne okna. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, powinniśmy zwrócić uwagę na stan okien, instalację grzewczą i ocieplenie budynku. Zapytajmy, czy budynek przeszedł termomodernizację.

– Najwięcej ciepła w mieszkaniu tracimy przez okna – im większa powierzchnia okien, tym więcej wydamy na ogrzanie pomieszczenia. Istotne jest, by były one szczelne – wymieniając nieszczelne okna na nowe, możemy zmniejszyć straty ciepła przez nie nawet o połowę. Sprawdźmy również, czy grzejniki działają prawidłowo i mają sprawne zawory termostatyczne, które pozwolą nam na regulację temperatury i ekonomiczne gospodarowanie ciepłem – wyjaśnia Marcin Pałczyński.

Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie ogrzewane ciepłem sieciowym, możemy mieć pewność, że jest to niezawodny i bezpieczny w eksploatacji sposób ogrzewania. Nie będziemy martwić się o dostawy ciepła, konserwację urządzeń ani ich obsługę, a wszystkie te czynniki zapewnią nam komfort cieplny w nowym lokum.

Ekologia.pl

4.8/5 - (9 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Kwestia ogrzewania, to niewątpliwie jeden z większych kosztów eksploatacyjnych (jeśli nie największy), jakie przyjdzie nam ponosić w kolejnych latach zamieszkiwania danego miejsca. Ale to nie jedyna kwestia, którą należy rozważyć. Jest tego cała lista, więc pozwolę sobie podać link: https://www.bezsens.info/2014/09/czym-kierowac-sie-przy-zakupie-mieszkania/

Czasem samo umiejscowienie mieszkania w stosunku do sąsiadów, może mieć duży wpływ na wysokość rachunków. Nie wspominając już o tym, czy sąsiednie mieszkania są zamieszkałe, czy może nie są w ogóle ogrzewane. Nie tylko technologia się liczy, ale również takie kwestie.