Powietrzna pompa ciepła - opinie. Cena powietrznej pompy ciepła
Ekologia.pl Dom i ogród Energia dla domu Powietrzna pompa ciepła – czy to się opłaca?

Powietrzna pompa ciepła – czy to się opłaca?

Fot. Sofath
Fot. Sofath

Powietrzne pompy ciepła zyskują na popularności. Niższe rachunki i obniżone koszty eksploatacji to najczęściej wymieniane pobudki przy wyborze tego urządzenia jako mechanizmu grzewczego. Na początek warto jednak wiedzieć, czy warto inwestować w powietrzną pompę ciepła?

Pompy ciepła są chętnie stosowane ze względów ekonomicznych, a powietrzna pompa ciepła dodatkowo pozwala zredukować wydatki na ogrzewanie w nowych oraz modernizowanych budynkach. Prostota montażu oraz pozyskanie energii z powietrza powodują, że ten typ pompy pozostaje staje się coraz bardziej konkurencyjny dla pomp wodnych i gruntowych.

Energia z powietrza

Ogrzewanie bądź chłodzenie pomieszczeń pompą ciepła polega na wymianie energii z otoczeniem przy wykorzystaniu jednostki zewnętrznej i jej wymiennika ciepła, przez który wentylator przetłacza powietrze. Mówiąc prościej – powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrza i przekształca w ciepło do ogrzania temperatury w budynku lub wody.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Urządzenie składa się z dwóch modułów: zewnętrznego, który pobiera ciepło z powietrza oraz z jednostki wewnętrznej, której zadaniem jest przekazanie energii do budynku. Moduł zewnętrzny może być zamontowany w każdym miejscu, niezależnie od ukształtowania terenu, jednak należy unikać dystrybucji hałasu w niepożądanym kierunku, np. sąsiedztwa.

Pompy odzyskują ciepło z powietrza nawet, gdy temperatury sięgają -20°C, jednak ich moc obniża  się wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, co nie zapewni pełnej kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Dlatego niezbędne okazuje się wsparcie elektryczne lub hydrauliczne przez kocioł. Dzięki takim rozwiązaniom mogą one działać samodzielnie przez cały rok, bez względu na pogodę. Dodatkowo, warto podkreślić, że doskonale sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem połogowym, ściennym lub grzejnikowym.

Powietrzna pompa ciepła – czy warto?

Bez wątpienia powietrzne pompy posiadają wiele zalet. Mogą być instalowane w dowolnej lokalizacji, przy każdym typie zabudowy  oraz w budynkach w których już istnieje system grzewczy. W porównaniu do rozwiązań, pobierających energię z gruntu, ich montaż jest niezwykle szybki, instalacja nie wymaga wykonywania zaawansowanych prac montażowych (kosztownych odwiertów, studni czy kolektora płaskiego), co pozwala uzyskać dodatkowe oszczędności pieniędzy i czasu.

Powietrzne pompy ciepła mają też swoje wady. Jedną z nich jest cena – powietrzna pompa ciepła kosztuje więcej niż kocioł kondensacyjny. Poza tym przy bardzo niskich temperaturach konieczne jest dogrzewanie pomieszczeń dodatkowymi urządzeniami. Choć jest dość tania, to niestety jej wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury.

W jakich inwestycjach sprawdzają się najlepiej?

Powietrzne pompy ciepła doskonale nadają się do montażu w miejscach, gdzie nie ma możliwości wykonania wymiennika gruntowego z uwagi na ukształtowanie działki.

Ponadto, urządzenia stanowią alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania. Pozwalają obniżyć koszty stosowania paliw kopalnych, np. węgla, oleju czy gazu. Używa się ich w celu zwiększenia komfortu i zminimalizowania obsługi instalacji grzewczej.

Dobrze sprawdzą się również w domach energooszczędnych, które charakteryzują się niewielkim zapotrzebowaniem na ciepło. Nawet w zimie, kiedy pompa będzie wykorzystywała 100 proc.  swojej mocy, opłaty za energię pozostaną stosunkowo niewielkie.

Jeśli w okolicach budynku lub działki nie występuje sieć gazu ziemnego, wówczas również warto rozpatrzyć montaż powietrznej pompy ciepła. W tym wypadku będzie ona idealną alternatywą dla pieców i kotłów na paliwa stałe.

4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl

Powietrzna pompa jest o wiele tańsza (przynajmniej o połowę) niż gruntowa. Nie trzeba robić odwiertów i można ją zainstalować w każdym domu. U nas pompa działa od 5 lat. Mamy polskiego A-pica, ktory ogrzewa cały dom. Rachunki są niższe niż wcześniej płacliliśmy za gaz.

Witam serdecznie, właśnie dzisiaj idę z mężem na spotkanie w sprawie pompy ciepła i staram się znaleźć jeszcze jakieś dodatkowe informacje o które powinnam zapytac, może Pan mi podpowie co jest ważne, jakie parametry itp. Proszę jeszcze powiedzieć bo nam zaproponowali pompę firmy Daikin o mocy 8 kW a powierzchnia domu to 106 m2 na dole + antresola, I wszędzie ma być ogrzewanie podłogowe bo podobno najbardziej się opłaca ? Co Pan o tym myśli .? Pozdrawiam Kinga