Pięknoróg największy - opis grzyba, sezon, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki łzawnikowce łzawnikowate pięknoróg Pięknoróg największy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Pięknoróg największy (Calocera viscosa)

Nazywana/y także: pięknoróg lepki, goździeniec lepki, lepiec, płaskosz lepki, płaskosz lipki, piękny róg
Pięknoróg największy. By Jerzy Opioła (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wstęp

Pięknoróg największy jest grzybem niejadalnym. W Polsce jest pospolity.

Sezon

Występuje w sezonie od czerwca do listopada.

Występowanie

Rośnie na obumarłych i zmurszałych pniakach drzew iglastych, w szczególności świerka i sosny. Znaleźć go można również na zagrzebanych w ziemi resztkach ziemi, sprawia wówczas wrażenie, jakby rósł na ziemi. Występuje w lasach iglastych i mieszanych. Jest pospolity w Europie Środkowej.

Wygląd

Owocniki pięknorogu największego wyrastają z jednego, długiego trzonu, który głęboko wrasta w drewno. Gałązki mają cylindryczny lub lekko spłaszczony kształt, są zaostrzone na wierzchołkach. Powierzchnia jest gładka, a podczas wilgotnej pogody staje się lepka ze śliską warstwą rodzajną. Owocniki osiągają do 8 cm wysokości.

Najczęściej owocniki mają jednak do 6 cm wysokości. Ciężko jest je przełamać, ponieważ są gumowato-łykowate. Barwa od złotej, przez żółtą do żółtopomarańczowej. Owocnik po wyschnięciu staje się twardy i zmienia barwę na jaskrawopomarańczową.

Miąższ jest twardy i ma konsystencje galarety. U starszych owocników jest zdrewniały i najczęściej pusty. Ma słaby zapach i smak.

Zarodniki cylindryczne, bezbarwne. Wysyp zarodników żółty.

Właściwości

Pięknoróg lepki jest grzybem niejadalnym, ale nie posiada właściwości trujących.

Zastosowanie

Ze względu na brak smaku i twardy, łykowaty miąższ pięknoróg największy jest grzybem niejadalnym. Może być wykorzystywany w celach dekoracyjnych. Ze względu na swój wspaniały, nietypowy wygląd czasami jest używany do przyozdabiania potraw i półmisków. Jego spożycie nie jest szkodliwe dla organizmu.

Pięknoróg największy – pytania i odpowiedzi


Czy ta odmiana może powodować dolegliwości żołądkowe?

Pięknoróg największy to grzyb niejadalny, ale przede wszystkim z uwagi na specyfikę miąższu. Jest obojętny dla zdrowia, zatem jego spożycie pozostaje bez wpływu na zdrowie.

Czy pięknoróg największy to grzyb chroniony w Polsce?

Kształt i kolor grzyba sprawiają, że prezentuje się wyjątkowo. W naszym kraju jest to jednak gatunek pospolity. Z tego powodu znika potrzeba wpisywania go na listę okazów chronionych.

Jak pachnie grzyb pięknoróg największy?

Jego zapach jest bardzo delikatny, a według wielu osób praktycznie niewyczuwalny.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.8/5 - (5 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!