Tęgoskór cytrynowy (Scleroderma citrinum)
![Tęgoskór cytrynowy. By Jason Hollinger (EarthballsUploaded by Amada44) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/01/800px-earthballs-908565114.jpg)
Wstęp
Tęgoskór cytrynowy to grzyb trujący. W Polsce występuje pospolicie.
Sezon
Występuje od czerwca do listopada.
Występowanie
Rośnie na obrzeżach lasów oraz poza lasami, często można go spotkać w borach sosnowych. Występuje również na torfowiskach, kamienistych podłożach, pastwiskach i w zaroślach. Lubi kwaśne gleby i piaszczyste tereny.
Wygląd
Owocnik jest bulwiasty lub prawie kulisty. Nie posiada trzonu. Powierzchnia podzielona jest na charakterystyczne poletka, ma barwę słomkowożółtą, ochrowożółtą lub żółtobrązowoochrową. Osiąga średnicę do 10 cm. Owocnik składa się z dwóch warstw – zewnętrznej (perydium) oraz wewnętrznej (gleby). Warstwa zewnętrzna jest odgraniczona od warstwy wewnętrznej. Gleba u młodych okazów jest biała, delikatnie komórkowata i ma silny, korzenny zapach. Później staje stopniowo niebieska, szara, a na końcu czarna lub ciemnozielona. Po dojrzeniu gleba zmienia się w masę zarodników.
Zarodniki kuliste, kolczasto-siatkowane. Wysyp zarodników czarobrunatny.
Właściwości
Grzyb ten określany jest mianem trującego, jednak niektóre źródła podają, że podany w małej ilości jest nieszkodliwy dla zdrowia. Spożycie zbyt dużej ilości powoduje nudności, wymioty, a nawet omdlenia. Często bywa mylony z truflami.
Zastosowanie
W niewielkiej ilości grzyb ten jest używany w charakterze grzyba przyprawowego w niektórych miejscach w Europie. Do wykorzystania (tylko przez wprawnych grzybiarzy) w kuchni nadają się jednak tylko młode owocniki, które mają białe wnętrze. Podczas przygotowywania grzyba należy zdjąć z niego twardą okrywę.
Tęgoskór cytrynowy – pytania i odpowiedzi
Czy grzyb bycze jajo (jądro) jest chroniony?
Nie, tęgoskór pospolity znajduje się poza katalogiem roślin chronionych. Od 2014 roku podlega jej natomiast pasożytujący na nim podgrzybek.
Jak pachnie ta odmiana?
Według większości doświadczonych zbierających, grzyby bycze jaja wydzielają delikatnie wyczuwalny metaliczny zapach.
Ile kosztuje tęgoskór pospolity?
Cena, jaką osiągają bycze jądra (jaja), jest bardzo wysoka i wynosi nawet kilkaset złotych.
idioci – jest to grzyb jadalny, przyprawowy
W tekście wszystko jest napisane, wyjaśnione, wystarczy przeczytać :)