Woda termalna – właściwości, działanie i zastosowanie wody termalnej

Płynąca w głębi Ziemi woda termalna magazynuje ciepło wytwarzane przez naszą planetę, a przesączając się przez warstwy skał przejmuje budujące je pierwiastki mineralne. My zaś, dzięki naturalnym źródłom, termom oraz odwiertom, możemy korzystać z tych dóbr bez strat dla gospodarki oraz środowiska. Za to z ogromnym zyskiem dla zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Co dają kąpiele w wodzie termalnej oraz używanie kosmetyków z wodą termalną?Woda termalna idealna na upały, fot. RomarioIen/ShutterstockWoda termalna idealna na upały, fot. RomarioIen/Shutterstock
  1. Woda termalna jako źródło energii
  2. Woda termalna to kąpiel zdrowia dla skóry
  3. Woda termalna - kojący wpływ na ciało i umysł
  4. Woda termalna w kosmetyce
We wnętrzu Ziemi płyną różne rodzaje wód, m.in. wody lecznicze, mineralne, zwykłe, a także geotermalne. Te ostatnie, zwane też termalnymi, to wody podziemne ogrzewane przez ciepło pochodzące z wnętrza Ziemi. Wodę znajdującą się w głębi Ziemi ogrzewa magma, czyli stopiona i gorąca mieszanina krzemianów i glinokrzemianów. Płynna magma oddaje ciepło do umiejscowionej nad nią warstwy wodonośnej. Utratę przekazanego ciepła uniemożliwiają znajdujące się powyżej skały, które posiadają niewielkie przewodnictwo cieplne. Dodatkowym źródłem ciepła wód termalnych jest rozpad pierwiastków promieniotwórczych.

Od pewnej temperatury, wszystkie wody podziemne to wody termalne. Niektóre z nich wydobywają się na powierzchnię same poprzez samowypływ. Miejsca, gdzie woda geotermalna w sposób naturalny wypływa z wnętrza Ziemi nazywa się często źródłami termalnymi. Termy to natomiast miejsca z infrastrukturą rekreacyjną, w których wodę wydobywa się poprzez odwierty, doprowadzające ją do uzdrowisk i basenów.


Tylko wody o niskim stopniu mineralizacji mogą być wykorzystywane w termach, a także do produkcji kosmetyków. Zawierają one mnogość biopierwiastków, ale w niewielkich ilościach. Charakterystyczne dla nich stężenia są jednak wystarczające, aby pozytywnie wpłynąć na stan skóry czy stawów oraz drogi oddechowe. Zbyt duża ilość pierwiastków chemicznych działa drażniąco i toksycznie. Nieodsolona i nieodfiltrowana woda termalna musi zaś posiadać właściwości hipoalergiczne. Jej działanie to kojenie i łagodzenie zmian zapalnych u osób o bardzo wrażliwej skórze, także atopowej.

Woda termalna jako źródło energii


Energia geotermalna to kategoria energii odnawialnej. Gorące wnętrze Ziemi jest niewyczerpalną skarbnicą energii cieplnej, a wody wypełniające przestrzenie w skałach, takie jak szczeliny i pory, pozwalają wydobyć nam to ciepło na zewnątrz. Zgodnie z prawem geologicznym i górniczym, a także z tradycją balneologiczną wodę możemy nazywać geotermalną, jeśli w miejscu wypływu ma ona temperaturę co najmniej 20 st. C.

Aby można było wykorzystać wodę termalną do celów ciepłowniczych lub terapeutycznych i zdrowotnych, wykonuje się odwierty geotermalne. Odwierty te i sposób wydobywania przez nie wody różnią się w zależności od stopnia zmineralizowania wód. Wody słabo zmineralizowane trafiają niemal bezpośrednio do użytkowników, głównie do uzdrowisk, w których funkcjonują baseny i źródła termalne. Woda ze źródeł podziemnych trafia tam bez dodatkowego podgrzewania. Z kolei woda wysokozmineralizowana musi być wcześniej uzdatniona poprzez system odsalania, m.in. schłodzona, przefiltrowana czy odgazowana.

Wody termalne to ekologiczne źródła energii cieplnej. Zarówno te o wysokim, jak i niższym stopniu mineralizacji mogą być wykorzystywane do ogrzewania wody obiegowej, np. w celu ogrzewania pomieszczeń. Ponadto wody termalne na całym świecie wykorzystuje się w rolnictwie, do nawadniania, osuszania, w szklarniach i do produkcji energii elektrycznej.
Baseny termalne w kurortach i uzdrowiskach służą celom terapeutycznym, fot. shutterstock

Woda termalna to kąpiel zdrowia dla skóry


Wody termalne są bogate i różnorodne pod względem składu mineralnego. Zawierają krzemiany, magnez, mangan, potas, sód, wapń, żelazo i związki siarki. Jednak ich skład to nie wszystko. Działanie lecznicze umożliwia im odpowiednio podwyższona temperatura oraz lekko kwaśny odczyn. Dzięki zachowaniu tych warunków, biopierwiastki mogą się wchłaniać i oddziaływać nawet na stawy.

Wody geotermalne o niskim stopniu mineralizacji mają właściwości terapeutyczne. Na pierwszy rzut warto przyjrzeć się ich dobroczynnemu działaniu na skórę. Regularne sesje solankowe mogą przyczynić się do poprawienia stanu skóry nadwyrężonej dolegliwościami, takimi jak chociażby atopowe zapalenie skóry. Woda termalna pomaga zmiękczyć skórę, odżywia ją, stymuluje mikrokrążenie, odmładza i łagodzi podrażnienia. Pomoże przy łuszczycy, nadmiarze sebum i różnych rodzajach trądziku. Wpływa kojąco i nawilżająco na skórę przesuszoną. O tak wszechstronnym oddziaływaniu wód termalnych na skórę decyduje udział wielu minerałów, takich jak wapń czy żelazo, jednak najwięcej dobrego z kąpieli w gorących źródłach możemy zaczerpnąć dzięki zawartych w nim siarczkom. Siarka jest jednym z głównych pierwiastków decydujących o stanie skóry i jej przydatków.

Woda termalna - kojący wpływ na ciało i umysł


Wody termalne pomagają leczyć dolegliwości reumatyczne, przeciwdziałają bólom i obrzękom w stawach, redukują stres i napięcia. Korzystanie z wód termalnych w otoczeniu infrastruktury, takiej jak baseny z hydromasażem, wpływa relaksacyjnie na cały organizm, pomaga wyrównać tętno i uspokoić układ nerwowy. Kąpiele w termach i źródłach termalnych mają działanie prozdrowotne na układ krążenia, łagodzą bóle głowy, poprawiają metabolizm, ułatwiają zasypianie, a u osób starszych pomagają odsunąć ryzyko rozwoju chorób Parkinsona i Alzheimera. Z kąpieli termalnych nie powinny jednak korzystać osoby z chorobami kardiologicznymi i onkologicznymi, kobiety w ciąży, chorzy na padaczkę, gruźlicę czy hemofilię.
Pozyskane ze źródeł wody termalne znajdują zastosowanie w kosmetyce, fot. shutterstock

Woda termalna w kosmetyce


Wody termalne trafiają do wielu kosmetyków i stanowią też samodzielne kategorie produktów. Oczywiście woda termalna do spryskiwania czy czyszczenia twarzy lub też stanowiąca bazę pod krem, to woda wcześniej ostudzona, która w praktyce zyskuje status wody mineralnej.


Woda termalna reguluje wydzielanie sebum, pomaga zmatowić skórę, nawilża ją i odżywia, chroni przed przesuszeniem oraz utrwala makijaż. Jest świetnym kosmetykiem zarówno na lato, jak i na zimę. Możemy stosować ją samodzielnie lub łączyć z kremami i balsamami.


Kosmetyki na bazie wód termalnych mogą być doskonałym uzupełnieniem terapeutycznych sesji w uzdrowiskach i termach. Nie zastąpią jednak regularnych wizyt w basenach termalnych czy gorących źródłach.
Wody termalne to wody pochodzące z wnętrza Ziemi, bogate w związki mineralne, utrzymujące przy wypływie źródła określoną temperaturę. Największe znaczenie dla zdrowia i urody mają kąpiele w źródłach i termach oraz korzystanie z kosmetycznej wody termalnej. Woda termalna leczy skórę, przeciwdziała stanom zapalnym, łagodzi objawy reumatyzmu i pomaga zwalczyć bezsenność.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

1. “https://www.mnn.com/lifestyle/natural-beauty-fashion/stories/can-thermal-spring-water-really-help-your-skin”; data dostępu: 2019-02-21
2. J. Stala; “Wody geotermalne jako czynnik rozwoju turystyki w województwie podhalańskim”; Prace i studia geograficzne, T. 62, 2017;
3. B. Tomaszewska, L. Pająk; “Zagospodarowanie schłodzonych i odsolonych wód termalnych w Podhalańskiej Sieci Ciepłowniczej”; Gospodarka surowcami mineralnymi, T. 29, 2013.;
4. “http://www.mineralne.pgi.gov.pl”; data dostępu: 2019-02-21

Ocena (2.8) Oceń: