Trądzik przejściową zmorą wieku dojrzewania? Nic bardziej mylnego. Trądzik może zostać z nami znacznie dłużej. Wówczas nie wystarczy go przeczekać – trzeba podjąć leczenie trądziku. Terapię warto wesprzeć naturalnymi metodami, które powinny poradzić sobie także z łagodniejszymi formami trądziku.

- Jak dochodzi do powstania trądziku?
- Metody naturalne: czy jest sens je stosować?
- Codzienne oczyszczanie cery trądzikowej – oleje zamiast żelu
- Cera trądzikowa wymaga łagodnego traktowania
- Hamamelis i tymianek
- Cynk – w maści i w diecie
Jak dochodzi do powstania trądziku?
Trądzik to nie tylko problem nastolatków, którzy muszą przetrwać naturalne dla swojego wieku zawirowania hormonalne. Bardzo często pojawia się też u dorosłych, ale tu dochodzenie jego przyczyn nie jest takie proste. Lekarze obwiniają zwykle czynniki genetyczne lub dopatrują się źródeł trądziku w zaburzeniach pracy gruczołów płciowych czy w stosowaniu niektórych typów lekarstw.Problematyczny trądzik
Trudność w leczeniu trądziku polega z kolei na tym, że wzmożona praca gruczołów łojowych wynika z zaburzeń hormonalnych, przyczyn genetycznych, nadmiaru stresu czy terapii niektórymi lekami.
Aby skutecznie rozprawić się z trądzikiem, powinniśmy poznać proces jego powstawania. Jest on determinowany zasadniczo przez dwa czynniki. Pierwszym jest nadmierna ilość sebum, wydzielana przez gruczoły łojowe naskórka. Drugą fakt, że martwy naskórek złuszcza się i może blokować ujście łoju, gdy jest go za dużo. Wówczas gruczoły łojowe zapychają się mieszanką sebum i złuszczonych komórek skóry. Ta stanowi zaś wyśmienitą pożywkę dla bakterii. W rezultacie naszą skórę zaczynają pokrywać zaskórniki (wągry), które następnie przeobrażają się w czerwone krosty, a gdy stan zapalny rozwinie się na dobre – w ropne grudki. Trudność w leczeniu trądziku polega z kolei na tym, że wzmożona praca gruczołów łojowych wynika z zaburzeń hormonalnych, przyczyn genetycznych, nadmiaru stresu czy terapii niektórymi lekami.
Metody naturalne: czy jest sens je stosować?
Czy wobec tak złożonego problemu, medycyna naturalna i domowe metody leczenia zdają się na cokolwiek?Zaawansowany trądzik może wymagać zastosowania terapii hormonalnej, zażywania antybiotyków, a nawet sięgnięcia po obciążające farmaceutyki w składzie z izotretinoiną. Niekiedy trądzik da się jednak wyleczyć środkami stosowanymi miejscowo, czyli maściami i kremami, które działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz ograniczają produkcję łoju, a także nadmierne rogowacenie naskórka. Medycyna naturalna dysponuje wieloma surowcami, które wykazują podobne działanie.

Trądzik młodzieńczy. By No machine-readable author provided. Ellywa assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons

Zaskórniki (wągry), przeobrażają się w czerwone krosty, a gdy stan zapalny rozwinie się na dobre – w ropne grudki. von LBPics (Eigenes Werk) [GFDL oder CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Tak nie zwalczysz trądziku! Niewiele chorób może oszpecić skórę twarzy, dekoltu i pleców, tak jak robi to trądzik. Każdy nowopowstały pryszcz irytuje i mamy ochotę pozbyć się go jak najszybciej. Działania przeciwko trądzikowi podjęte w desperacji są jednak tak samo nieskuteczne, co szkodliwe. Aby nie pogłębić problemu, starajmy się unikać powszechnych, lecz niemądrych metod eliminowania pryszczy. Są nimi:
|
Codzienne oczyszczanie cery trądzikowej – oleje zamiast żelu
Na półkach sklepowych znajdziemy wiele kosmetyków o działaniu oczyszczającym, które wręcz krzyczą do nas, że są najlepszym rozwiązaniem na kłopoty z trądzikiem. Nie dajmy się zwieść. Wiele tego typu płynów i żelów wysusza oraz podrażnia skórę, bo zawierają silnie działające i sztuczne substancje.Po potraktowaniu takim specyfikiem, wysuszona skóra domaga się nawilżenia i jeszcze bardziej mobilizuje gruczoły łojowe do produkcji sebum. Łój znów zatyka pory, tworząc nowe wągry i pryszcze.
Cera trądzikowa wymaga łagodnego traktowania
Żele, pianki i toniki wykorzystywane na co dzień do jej oczyszczania powinny mieć łagodne działanie. Ich skład musi być pozbawiony alkoholu, zapychających skórę parabenów i innych środków drażniących. Czytajmy składy kosmetyków przed zakupem – im krótsze i bardziej naturalne, tym lepiej dla naszej skóry. Sięgajmy po produkty dobrze współpracujące z cerą trądzikową – peelingi enzymatyczne i pudry mineralne. Łojotok i nadmierne rogowacenie naskórka możemy ograniczyć, stosując w celu oczyszczenia twarzy naturalne oleje. Co prawda nie każdy olej nadaje się do takiej pielęgnacji, a dodatkowo każdy rodzaj cery potrzebuje innego oleju bazowego. Dlatego eksperymenty w tym zakresie mogą czasem przynieść odwrotny skutek. Sprawdzoną mieszankę oczyszczającą dla cery trądzikowej stanowi natomiast połączenie oleju rycynowego lub jojoba z olejem bazowym oraz tamanu.Metoda OCM (oczyszczanie olejami) dla skóry trądzikowej Najlepsze oleje bazowe do cery trądzikowej to olej słonecznikowy i z orzechów włoskich. Wybrany olej bazowy powinien stanowić około 70-80% naszej mieszanki. Pozostałe 20-30% zostawiamy dla olejku rycynowego lub/i jojoba. Olej rycynowy mocniej oczyszcza, ale bardziej wysusza i częściej powoduje reakcje alergiczne. Możemy zastąpić go olejem jojoba, który posiada podobne właściwości oczyszczające, ale jest nieco łagodniejszy. Na koniec do mieszanki dodajmy kilka kropli olejku tamanu, lawendowego lub z drzewa herbacianego. Oleje mieszamy, nakładamy na palce i rozgrzewamy. Następnie wmasowujemy w zwilżoną skórę twarzy, po czym przykładamy do niej namoczoną w ciepłej wodzie ściereczkę muślinową. Przytrzymujemy kilka chwil, po czym ścieramy olej. Czynność powtarzamy tak długo, aż pozbędziemy się oleju, a na koniec płuczemy twarz w chłodnej wodzie lub przykładamy do niej wilgotny ręcznik, by domknąć pory. Jeśli nasz trądzik jest w zaawansowanym stadium, a skóra widocznie podrażniona, rezygnujemy ze ścierania oleju. Po kilku minutach zmywamy go delikatnie szarym mydłem. |
Ekologia.pl poleca

fot. pixabay.com
Hamamelis i tymianek
Zarówno tymianek, jak i oczar wirginijski (hamamelis) to zioła stosowane przeciwko łojotokowi, wypryskom, podrażnieniom i zaskórnikom. Działają antybakteryjnie i antyseptycznie oraz zwężają pory. Tymianek zawdzięcza swoje cechy zwartości olejku eterycznego, podobnie zresztą jak hamamelis, który dodatkowy bogaty jest w garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i saponiny.Obydwa skutecznie wyciszą stany zapalne skóry trądzikowej. Tymianek najlepiej stosować w formie toniku (łyżkę tymianku parzymy w szklance wody; napar cedzimy, studzimy i przemywamy nim twarz). Hamamelis sprawdzi się zarówno pod postacią wody oczarowej (hydrolatu), jak i ekstraktu dodanego do kremu lub maseczki.
Cynk – w maści i w diecie
Cynk wymiecie z naszej skóry krosty i pryszcze. Może stosować go punktowo, sięgając po antybakteryjną i antyseptyczną maść cynkową, lub na całą twarz. W tym ostatnim przypadku maść cynkowa za bardzo wysuszyłaby skórę, dlatego lepiej zastosować łagodny krem dla niemowląt na odparzenia, również zawierający cynk. Wcieramy go na noc, w całą powierzchnię twarzy, a rano dokładnie zmywamy.Warto zadbać też o właściwą ilość cynku w diecie, co zapewni nam silną, nawilżoną i elastyczną skórę. Cynk znajduje się w owocach morza, rybach, drożdżach, czosnku, migdałach i nasionach sezamu.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)
Moim zdaniem
Masz problemy z trądzikiem?