Maltańczyk - cena, usposobienie, długość życia i żywienie | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Maltańczyk – pies-zabawka czy dzielny obrońca domu?

Maltańczyk – pies-zabawka czy dzielny obrońca domu?

Skąd pochodzi rasa maltańczyk? Teorię, że z Malty trudno jest udowodnić. Wiemy za to, że rozkoszne białe psy zostały wyhodowane już przed 2,5 tysiącami lat gdzieś między Egiptem a włoskimi Alpami. Pisali o nich hellenistyczni pisarze, a bogaci Rzymianie uważali je za prestiżową ozdobę. Legendy głoszą też, że swoje ukochane maltańczyki miały m.in. Maria Stuart, Maria Antonina oraz Józefina Bonaparte.

Maltańczyk

Maltańczyk, fot. Fotovideoslk/Shutterstock
Spis treści

Mimo tych bogatych korzeni współczesny maltańczyk jako rasa rozwinięty został dopiero w okresie wiktoriańskim. Od XIX w. wymaganiem stało się, że musi mieć białą sierść – wcześniej ceniono sobie także psy kasztanowe i rude.

Maltańczyk – co to za rasa?

Maltańczyki należą do małych psówdorosłe osobniki ważą zaledwie 3-4 kg, a więc mniej niż wiele kotów. Wysokość mierzona w kłębach nie przekracza 25 cm, przy czym suczki są zawsze nieco mniejsze. Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu maltańczyka jest gęste jedwabiste futerko opadające wzdłuż tułowia. Oprócz najbardziej pożądanej śnieżnobiałej barwy dopuszcza się odcień jasnej kości słoniowej lub delikatne brązowe plamki.

Co ciekawe, mimo swej wyjątkowej sierści maltańczyki nie linieją i są polecane ludziom cierpiącym na alergię na psy. Wielu uczuleniowców toleruje je w domu bez doświadczania przykrych objawów ze strony dróg oddechowych.

Miłośnicy maltańczyków zachwalają sobie również ich sympatyczne pyszczki – z niewielkim czarnym noskiem i dużymi ciemnymi oczami. Tak jak w przypadku innych białych ras, w kącikach oczu psa często widoczne są rdzawe zacieki, z którymi da się jednak skutecznie walczyć.

 

Długowłosy maltańczyk

Długowłosy maltańczyk; fot. Sue Thatcher/Shutterstock

Jaki charakter ma maltańczyk?

Choć z pozoru wydają się delikatne i kruche, maltańczyki tak naprawdę to pełne energii psy, które są zaskakująco odporne i dobrze przystosowują się do różnych warunków. Mimo żywego temperamentu nie potrzebują długich spacerów i ćwiczeń – większości wystarczy wesoła zabawa w ogródku.

Jeśli chodzi o usposobienie, maltańczyki są wesołe, lojalne i chętnie okazują swoje uczucia. Są doskonałym towarzyszami dla dzieci, łagodnymi, ale bardzo towarzyskimi. Tak bardzo przywiązują się do właścicieli, że w okresach rozstania bywają bardzo nieszczęśliwe i mogą wykazywać objawy silnego niepokoju.

Co się tyczy inteligencji, nie należą może do najbystrzejszych psich ras, ale bardzo dobrze radzą sobie z tresurą i doskonale współpracują z ludźmi. W ich naturze leży też stróżowanie – będą zażarcie bronić swoich bliskich i domu, gdy tylko wyczują ewentualne zagrożenie. Nie boją się przy tym nawet większych psów – przyzwyczajane od małego mogą łatwo żyć pod jednym dachem z innymi rasami, a nawet gatunkami zwierząt.

 

Czy maltańczyk to mądry pies?

Tabela przedstawiająca fakty o maltańczyku; opracowanie własne

Maltańczyk – jak dbać o pupila?

Długa sierść maltańczyka jest jedną z jego największych zalet, ale dla właścicieli bywa też sporą uciążliwością. Aby się nie plątała i nie kołtuniła, należy ją codziennie starannie wyczesywać. Stąd większość ludzi decyduje się na regularne strzyżenie. Dodajmy, że maltańczyk długowłosy, to po prostu pies niestrzyżony (jedynie minimalnie) nie zaś oddzielna odmiana.

Częścią obowiązkowej pielęgnacji są również częste kąpiele. W ofercie sklepów zoologicznych znajdują się nawet specjalne szampony dla maltańczyków o właściwościach wybielających. Kąpanie pozwala zachować czystą, błyszczącą i jedwabistą sierść. Elementem regularnej, nawet cotygodniowej higieny, powinno być również szczotkowanie zębów oraz przycinanie pazurków, które rosną maltańczykom dość szybko.

Ile powinien jeść maltańczyk? Szczeniak od 8 do 12 tygodnia życia powinien mieć w misce świeże jedzenie przez cały dzień – sam decyduje on o potrzebach pokarmowych, wedle apetytu. W wieku od 3 do 9 miesięcy psom podajemy trzy posiłki dziennie – podstawą powinna być mniejszych rozmiarów sucha karma, ewentualnie wymieszana z karmą mokrą, którą rasa preferuje. Dorosły maltańczyk może jeść 2-3 razy dziennie, w zależności od możliwości właściciela.

Uwaga:

Tresura maltańczyków ze względu na wrodzoną upartość psów najczęściej opiera się na smakowitych nagrodach. Należy jednak wydawać je oszczędnie, gdyż rasa ma tendencję do tycia.

Na co choruje maltańczyk?

Wspomniane już wyżej zacieki pod oczami to najczęściej nadmiernego łzawienia, czasami uwarunkowanego genetycznie. Z problemem warto do udać się weterynarza, który zdiagnozuje, jeśli przyczyną nie są zatkane kanaliki łzowe, alergia lub infekcja oczu lub zębów maltańczyka. Jak usunąć zacieki? Oprócz przepisanych leków pomóc może specjalna dieta eliminująca prawdopodobne alergeny.

Poza tym maltańczyki mają skłonność do chorób zębów (stąd konieczność regularnego mycia). Z poważniejszych schorzeń wymienić można też problemy z sercem i wątrobą oraz genetycznie uwarunkowane zwichnięcie rzepki.

Ile kosztuje mały maltańczyk?

Maltańczyk wymaga strzyżenia, fot. KDdesign_photo_video/Shutterstock

Czy maltańczyk to dobry wybór?

W przeciwieństwie do wielu innych ras, mały maltańczyk doskonale czuje się w mieszkaniu. Jego rozmiary i wrodzona energetyczność sprawiają, że potrafi zabawiać się bieganiem dokoła i nie ma potrzeby z powodu frustracji spowodowanej zamknięciem niszczyć wszystkiego dokoła. Należy mieć jednak na uwadze, że nadopiekuńcza natura skłania ich do częstszego szczekania – bywają więc uciążliwością dla sąsiadów. Gdy tylko ktoś idzie po klatce schodowej, maltańczyk ma tendencję do reagowania w głos.

Maltańczyka można polecić rodzinom, osobom samotnym i starszym. Nie jest jednak dobrym wyborem dla ludzi, których często nie ma w domu – pozostawiony sam sobie będzie smutny i apatyczny. Na szczęście, w podróż można zabrać go łatwo i nie sprawia zwykle większych kłopotów. Nic dziwnego, że w Stanach Zjednoczonych maltańczyk należy do 20 najbardziej popularnych ras!

Maltańczyk – pytania i odpowiedzi

Jak długo żyje maltańczyk?

Maltańczyk jest jedną z dłużej żyjących ras psów – dożywa nawet 12-15 lat.

Ile kosztuje pies maltańczyk?

Szczenię maltańczyka z rodowodem od zarejestrowanego hodowcy kosztuje 1,5-4 tys. zł.

Ile maltańczyk może mieć szczeniąt?

Najczęściej miot maltańczyka liczy od 2 do 5 szczeniąt.

 

Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia
  1. „Maltese” American Kennel Club, https://www.akc.org/dog-breeds/maltese/, 24/06/2024;
  2. “Maltese feeding guidelines” Pet Maltese, https://www.petmaltese.com/maltese-feeding-guidelines, 24/06/2024;
  3. “Maltese” Dog Time, https://dogtime.com/dog-breeds/maltese, 24/06/2024;
  4. “Maltese” Britannica, https://www.britannica.com/animal/Maltese-dog, 24/06/2024;
  5. “Maltese: Dog Breed Characteristics & Care” Jenna Stregowski, https://www.thesprucepets.com/maltese-dog-breed-profile-1117979, 24/06/2024;
5/5 - (7 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!