Podsumowanie 2015 roku. Najlepsze artykuły 2015 roku
Ekologia.pl Środowisko Ochrona środowiska naturalnego Oto 12 artykułów, które wzbudziły największe emocje w 2015 roku

Oto 12 artykułów, które wzbudziły największe emocje w 2015 roku

Oto 12 artykułów, które wzbudziły największe emocje w 2015 roku
Oto 12 artykułów, które wzbudziły największe emocje w 2015 roku
Uwaga! Nisko latające pająki!
Boisz się pająków? Ogarnia cię przerażenie kiedy widzisz, jak przebiera swoimi owłosionymi odnóżami, wspinając się po ścianie? Teraz będziesz miała/miał jeszcze jeden problem. Naukowcy odkryli pająka, który może wlecieć do twojego pokoju przez otwarte okno.

Więcej: https://www.ekologia.pl/ciekawostki/uwaga-nisko-latajace-pajaki,20699.html

Pająk z rodzaju Selenops . Autor: Stephen Yanoviak photo, Univ. of Kentucky

Chcesz się wyspać? Podziel się łóżkiem z psem
Masz problem ze spaniem? Może to zabrzmieć dziwnie, biorąc pod uwagę, że spanie ze wiercącymi się i chrapiącymi zwierzętami jest zapowiedzią nieprzespanej nocy. Jednakże badanie z Mayo Sleep Clinic (USA) wykazało, że wiele osób śpi lepiej, kiedy dzieli swoje łóżko z kudłatym przyjacielem.

Czytaj więcej: https://www.ekologia.pl/ciekawostki/chcesz-sie-wyspac-podziel-sie-lozkiem-z-psem,21122.html

Na amerykańskie talerze trafi „Frankenfish”
Na amerykańskie talerze trafi genetycznie modyfikowany łosoś. Zgodę na jego sprzedaż wydała Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA). Transgeniczny łosoś jest pierwszym w historii genetycznie modyfikowanym zwierzęciem dopuszczonym do sprzedaży na rynku amerykańskim. Do tej pory w sklepach dostępne były tylko genetycznie modyfikowane rośliny.

Mięso zabija!
Boczek, kiełbasa i szynka – obok papierosów – są główną przyczynę raka. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, które umieściła przetwory mięsne w tej samej kategorii co azbest, alkohol, arsen i tytoń. Wystarczy spożywać zaledwie dwa cieniutkie plasterki bekonu dziennie (około 50 gramów), by zwiększyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, trzustki i prostaty o 18 proc.
 

Do Polski zawitały szakale!
Jest podobny do wilka, chociaż wygląda jak jego nieco mniejszy i wychudzony krewny. Często mylony jest z lisem, ale jest od niego nieco większy. Mówi się, że stanowi formę przejściową między lisem a wilkiem. Szakal złocisty, który kojarzony jest głównie z Afryką lub Azją, zawitał do Polski. Obecność w Polsce tego psowatego potwierdzili w badaniach genetycznych naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Myśliwy zabił Cecila – najsłynniejszego lwa na świecie

Dentysta ze Stanów Zjednoczonych zabił jedno z najsłynniejszych zwierząt na świecie – lwa Cecila. Lew został wywabiony za pomocą przynęty poza granice Parku Narodowego Hwange. Na prywatnym gruncie, gdzie polowania są dozwolone, Amerykanin postrzelił Cecila z kuszy, a następnie tropił ranną bestię, by dopiero po około 40 godzinach zabić ją z broni palnej. Obdarł martwe zwierzę ze skóry, obciął mu głowę i zostawił na obrzeżach parku. Cecil ze swoją charakterystyczną czarno-białą grzywą był gwiazdą Parku Narodowego Hwange.

Cecil był symbolem Zimbabwe. Był także jedynym samcem lwa afrykańskiego w okolicy. źródło: youtube.com

„Kaczkomaty” nakarmią kaczki

W Złotowie stanął automat. Nie byle jaki automat, bo maszyna, która posłuży do… karmienia kaczek. W „Kaczkomacie” za niewielką opłatą może kupić specjalistyczną karmę dla ptaków.

Microlattice – najlżejszy materiał na świecie
Jego gęstość wynosi zaledwie 0,9 mg/ml i jest 100 razy lżejszy od styropianu – naukowcy z HRL Laboratories opracowali najlżejszy materiał na świecie. By lepiej to zrozumieć, proszę sobie wyobrazić, że średnica tych rurek jest 1000 razy mniejsza od ludzkiego włosa.” – powiedział jeden z naukowców dr Tobias Schaedler.

Czytaj więcej: https://www.ekologia.pl/ciekawostki/microlattice-najlzejszy-material-na-swiecie,20906.html

fot. Dan Little © HRL Laboratories, LLC.

Późniejsze wstawanie sprzyja nauce!

Naukowcy apelują o późniejsze rozpoczynanie lekcji w szkole. Dlaczego? Bo im później uczniowie pochylą się nad książkami, tym lepiej przyswoją wiedzę, lepiej wypadną w testach i będą po prostu szczęśliwsze.  

Czytaj więcej: https://www.ekologia.pl/kobieta/dziecko/pozniejsze-wstawanie-sprzyja-nauce,20750.html

Arnold Schwarzenegger: Przejdź częściowo na wegetarianizm, by chronić planetę

Co zrobić, by skutecznie powstrzymać zmiany klimatyczne? Ludzie powinni przez 1-2 dni w tygodniu stosować dietę wegetariańską – przekonuje Arnold Schwarzenegger, były gubernator Kalifornii.

Azyl dla ptaków skrzywdzonych przez los

Co zrobić z rannym ptakiem, jak mu pomóc? Jeżeli znajdziemy ptaka, to musimy zadać sobie pytanie – czy rzeczywiście potrzebuje on naszej pomocy. Najczęściej największą pomocą jest… nieprzeszkadzanie. – przekonuje Agnieszka Czujkowska, szefowa Ptasiego Azylu w warszawskim zoo.

częstymi gośćmi azylu są bociany

Wilki wróciły do Kampinosu

Wilki wróciły do Kampinosu. Po raz ostatni wilka w Kampinoskim Parku Narodowym widziano w 1964 r. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jego populacja w Polsce wzrosła, dlatego też pojedyncze osobniki zaczęły zajmować nowe tereny. Dzięki bezinwazyjnemu monitoringowi zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek udało się potwierdzić obecność wilków w KPN.

Wilk szary. By Bernard Landgraf (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Ekologia.pl

4.8/5 - (5 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments