Źródło: https://www.bbc.com/news/science-environment-35039465
Arnold Schwarzenegger: Przejdź częściowo na wegetarianizm, by chronić planetę
Konsumpcja mięsa, wiąże się z przemysłowym chowem zwierząt, który odpowiada za prawie 15 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. To więcej niż cały światowy transport. Prosząc ludzi, by całkowicie zrezygnowali z mięsa i przeszli na wegetarianizm jest nierealne – powiedział BBC News aktor i były kulturysta. Realne natomiast jest, by przekonać ludzi do odstawienia mięsa na jeden, dwa dni w tygodniu – dodał.
Arnold Schwarzenegger zapytany o to, jak osiągnąć kondycję i ciało, jak Terminator, odpowiedział, że można to zrobić bez steków. Wielu znanych i odnoszących sukcesy kulturystów nie je mięsa w ogóle – dodał.
„Można zachęcać ludzi, by przeszli na wegetarianizm, ale to nie chwyci. Trzeba zacząć powoli i stopniowo zachęcać ludzi, by jeden, dwa dni w tygodniu nie jedli mięsa. Jest to wyzwanie, ale warto je podjąć” – powiedział BBC News.
Debata publiczna dotycząca globalnego ocieplenia koncentruje się głownie na przemyśle, ale emisje związane z produkcją mięsa budzą coraz większe obawy. Produkcja 1 kg białka z mięsa pochłania od 3 do 10 kg białka roślinnego. Emisje z rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa podwoiły się przez ostatnie 50 lat i mogą jeszcze wzrosnąć o 30 proc. do 2050 roku – szacuje ONZ.
Większość emisji z chowu przemysłowego zwierząt powstaje wskutek procesów trawiennych (tzw. krowich pierdnięć), z procesów wylesiania i w wyniku stosowanie nawozów sztucznych. Zmniejszenie konsumpcji mięsa, nabiału i jaj w Unii Europejskiej o połowę mogłoby obniżyć wytwarzanie gazów cieplarnianych nawet o 25-40 proc..