Płatki śniegu to coś więcej niż zamarznięta woda
Ekologia.pl Środowisko Specjalne Śnieg i tajemnice białego puchu. Płatki śniegu to coś więcej niż zamarznięta woda

Śnieg i tajemnice białego puchu. Płatki śniegu to coś więcej niż zamarznięta woda

Rzucając śnieżkami, jadąc na nartach lub lepiąc bałwana, nie zastanawiamy się, czym jest śnieg. Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to zamarznięta woda. Jednak śnieg to coś więcej niż malutkie kostki lodu. Płatki śniegu to małe dzieła sztuki, a każde z nich jest unikatowe i niepowtarzalne.

Fot. Kenneth Libbrecht

Gwiazdki – najbardziej pospolite, ale zarazem jedne z najpiękniejszych płatków. Najczęściej występują sześcioramienne płaskie gwiazdki, ale zdarzają się też płatki z dwunastoma ramionami. Ich dopracowane kształty powstają w temperaturze od -2 do -15 stopni Celsjusza. Fot. Kenneth Libbrecht

Z naukowego punktu widzenia

Z chemicznego punktu widzenia, śnieg to po prostu zlepki kryształków lodu powstające w wyniku bezpośredniej zmiany pary wodnej zawartej w powietrzu w lód. To zjawisko nazywa się resublimacją. I to jest właśnie sekret tworzenia nieskończonej liczby bajecznych kształtów, które zawsze mają sześć kątów.

Coś więcej niż zamrożona woda

Płatki śniegu są niezwykłe i magiczne. Mają niezwykłą strukturę i kształty. Mogą być płaskimi gwiazdkami o prostej lub bardzo skomplikowanej strukturze lub prostymi graniastosłupami. W przyrodzie nigdy nie można spotkać śnieżynek o takim samym kształcie. Ich wyjątkowo kształty są dziełem pogody, a także totalnego przypadku. Zdjęcia pięknych niepowtarzalnych płatków śniegu autorstwa Kennetha Libbrechta można zobaczyć w naszej galerii.

Ekologia.pl

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments