Ekologiczne telefony komórkowe

Blue EarthTelefon Blue Earth. Fot. Samsung

Producenci telefonów komórkowych robią co mogą by sprostać rosnącym wymogom ekologicznym kupujących. Na rozwój zielonej telefonii wpływają także dążenia rządów do ograniczenia negatywnego wpływu telefonów na środowisko naturalne.Według danych Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) liczba sprzedanych telefonów komórkowych gwałtownie wzrosła i pod koniec 2008 roku przekroczyła 4 miliardy. Jak wskazują szacunki firmy Gartner, specjalizującej się w doradztwie z zakresu strategicznego wykorzystania technologii informacyjnych, w ubiegłym roku sprzedano 1,22 miliardy telefonów.

Obecnie producenci telefonów komórkowych rozpoczynają wprowadzanie na rynek modeli telefonów o zredukowanym negatywnym oddziaływaniu na środowisko.

Zielony dokument

Ocenie stopnia wpływu produktów (w tym telefonów komórkowych) na degradację środowiska posłużył projekt Komisji Europejskiej o nazwie Zintegrowana Polityka Produktowa (Integrated Product Policy). Jego celem było znalezienie sposobów minimalizacji negatywnego oddziaływania z perspektywy całego cyklu życia produktu. W realizację projektu zaangażowani byli producenci, organizacje rządowe i grupy działające na rzecz ochrony środowiska.

Wnioski końcowego sprawozdania z realizacji projektu IPP wskazały na konieczność wprowadzenia indeksu środowiskowego dla telefonów komórkowych, czyli czegoś na wzór obecnego wskaźnika efektywności energetycznej dla sprzętu AGD. Komisja Europejska wskazała, że niezbędne są także kampanie promujące ekologiczne nawyki, jak np. odłączanie ładowarki z gniazdka elektrycznego po skończonym ładowaniu telefonu. Szacuje się bowiem, że gdyby choćby 10% użytkowników miało nawyk odłączania ładowarek po użyciu, dałoby to oszczędności energii pozwalające na zasilenie aż 60 tys. gospodarstw domowych każdego roku.

Jedna ładowarka do wszystkich telefonów

Dużym krokiem naprzód na drodze do ograniczania ilości odpadów elektronicznych było przekonanie producentów przez Unię Europejską o celowości wprowadzenia uniwersalnego modelu ładowarki. W wyniku tego w 2008 roku czołowi producenci zobowiązali się do wprowadzenia do 2010 roku na rynek unijny jednolitej ładowarki, która obsłuży wszystkie produkowane przez nich modele aparatów telefonicznych. Obecny brak kompatybilności ładowarek jest jednym z elementów sprzyjających rosnącej ilość odpadów, gdyż zakup nowego telefonu wiąże się automatycznie z koniecznością zaopatrzenia go w nową ładowarkę.

Telefon zasilany energią słoneczną

Podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie koreański Samsung Electronics zaprezentował projekt pierwszego na świecie telefonu komórkowego zasilanego bateriami słonecznymi. Aparat o nazwie Blue Earth został wykonany z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu plastikowych butelek na wodę, zaś słuchawki i ładowarka są wolne od toksycznych materiałów. Pełne naładowanie pozwala na działanie telefonu przez 10 do 14 godzin i cztery godziny rozmowy.Na początku tego roku, operator Digicel, działający w krajach rozwijających (Karaiby, Ameryka Środkowa i Południowy Pacyfik), rozpoczął promocję modelu Coral-200-Solar, reklamując go jako pierwszy na świecie telefon o niskich kosztach eksploatacji działający na energię słoneczną. Celem firmy jest dostarczenie łączności mobilnej do 2 miliardów osób z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej.

Opracowano na podstawie materiałów Environmental Technologies Action Plan (ETAP).
ekologia.pl

Galeria zdjęć

Blue EarthWydajny telefon Coral-200-Solar wyprodukowany przez chińską firmę ZTE
Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy