Dachy, które redukują upał | ekologia.pl
Ekologia.pl Styl życia Ekologiczny dom Dachy, które redukują upał

Dachy, które redukują upał

Pokryte zieloną roślinnością zadaszenie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Najnowsze badania wykazały bowiem, że obecność roślin na szczytach budynków sprawia, że temperatura w dużym mieście może spaść nawet o kilka stopni Celsjusza. Podobne właściwości przejawiają dachy pomalowane na biało. W jaki sposób przemyślana architektura przyczynia się do polepszenia jakości letniego powietrza w metropolii?

Fot. josefkubes/Shutterstock

Fot. josefkubes/Shutterstock

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Notre Dame zaobserwował, że w centralnej części Chicago, gdzie dachy budynków są gęsto obsadzone zielenią albo pomalowane na biało, temperatura powietrza obniża się nawet o 8 stopni C. Tak zaaranżowane szczyty obiektów mieszkalnych mają bowiem zdolność odbijania do 90% światła słonecznego. Co ciekawe, efekt ochłodzenia utrzymuje się nie tylko na wysokościach, lecz również w dolnych warstwach atmosfery – może mieć zasięg nawet do ok. 3 km.

Zielone dachy w każdym mieście?

Mogłoby się wydawać, że za sprawą tego odkrycia w wielu dużych miastach na świecie dojdzie do masowej modernizacji dachów, aby przyniosły one mieszkańcom odrobinę ochłody letnią porą. Niestety, tego rodzaju modyfikacja architektoniczna na szeroką skalę spowodowałaby niebezpieczne zaburzenie różnicy temperatur, która występuje na urozmaiconym geograficznie obszarze. Gwałtowne obniżenie temperatury powietrza na miejskich ulicach doprowadziłoby do ulatniania się ciepła do górnych warstw atmosfery, co przyczyniłoby się do znacznego pogorszenia jakości powietrza.

Architektura a środowisko

O ile zaprojektowanie zielonego albo pomalowanego na jasny odcień dachu może być dobrym pomysłem na działkowy domek albo miejskie osiedle mieszkalne, o tyle modernizacja budynków na masową skalę nie może mieć miejsca. Zdaniem naukowców, konsekwencje silnej ingerencji w pionowy ruch mas powietrza w mieście mogłyby być bardzo niekorzystne dla środowiska.

Ekologia.pl (JSz)
4.7/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

„modernizacja budynków na masową skalę nie może mieć miejsca. Zdaniem naukowców, konsekwencje silnej ingerencji w pionowy ruch mas powietrza w mieście mogłyby być bardzo niekorzystne dla środowiska. „
Przecież wieki wstecz zieleni było znacznie więcej jak teraz i co się działo? A jak światło jest odbijane od powierzchni ziemi to leci dalej w kosmos. Roślinność nie tyle odbija światło co je zużywa(przekształca) w procesie fotosyntezy.

Wlaśnie, też mi się to wydaje nielogiczne – dlaczego roślinnosc ktora gdy wystepuje na duzych obszarach lagodzac klimat nie jest niekorzystna dla srodowiska (istny oksymoron) ale dachy budynkow ktore przyblizylyby ten teren do czasu przed sztuczną modyfikacją (jaką jest miasto) mialyby zagrozic srodowisku?? Czym konkretnie? O ile biale dachy moglyby zaburzac odbijajac to roslinnosc na dachach wedle mojej wiedzy wlasnie dzięki fotosyntezie, produkcji tlenu i zapewnieniu przez swoją specyfikę złagodzenia nagrzewania się przyleglych im powierzchni betonowych i podobnych nie zaburza a przywraca balans.