Burak warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze buraka

Fot.  Skånska Matupplevelser [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. Skånska Matupplevelser [CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Mimo niezbyt pochlebnej frazeologii, burak jest bardzo chętnie spożywanym warzywem i ciężko sobie wyobrazić polską kuchnię bez jego towarzystwa. Burak jest znany jako sprzymierzeniec anemików, wykazuje także właściwości, które chronią nas przed wirusami, nadciśnieniem, a nawet rakiem!


Burak (Beta L.) jest rośliną należącą do rodziny szarłatowatych. Wyodrębnia się 12 jego gatunków, które występują  głównie w basenie Morza Śródziemnego. Dzicy przedstawiciele rodzaju rosną na kamienistych gruntach i terenach ruderalnych na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego, w okolicach Morza Kaspijskiego i w Indiach. Odmiany uprawne, pochodzące od buraka zwyczajnego (Beta vulgaris) będącego owocem ewolucji buraka dzikiego – morskiego, są spożywane przez ludzi jako warzywa. Jego jadalną część stanowi zazwyczaj zgrubiały korzeń spichrzowy, za którego charakterystyczną barwę odpowiadają betacyjany. Może on mieć kształt wydłużony, kulisty lub płasko-kulisty i zróżnicowane nasycenie koloru – na rynku dostępnych jest wiele jego odmian. Burak zwyczajny dał początek wszystkim odmianom uprawnym – liściowym i korzeniowym. W gospodarce wykorzystuje się głównie buraka cukrowego, pastewnego, ćwikłowego i liściowego. W kuchni popularność zdobyły głównie dwie ostatnie grupy tej rośliny. Spichrzowy korzeń buraka ćwikłowego i jego młode liście, zwane botwiną, są często wykorzystywane jako baza lub dodatek do wielu domowych obiadów.

Jak hodować buraki?

W Polsce uprawia się głównie ćwikłową odmianę buraka. Roślina ta ma spore wymagania świetlne i wodne, jednak dobrze rozwija się na każdym podłożu przeznaczonym do uprawy warzyw. Sieje się ją bezpośrednio do gruntu późną wiosną. Minimalna temperatura, niezbędna do wykiełkowania, to 8 stopni.  Czas wzrostu trwa zazwyczaj do 4 miesięcy, zaś młode korzenie można wyrywać wcześniej, o ile osiągną odpowiednie do spożycia rozmiary. Korzenie, które chcemy przechowywać w spiżarni powinno się zbierać na jesieni – we wrześniu i październiku. Należy jednak zachować ostrożność przy zbiorze, by ich nie uszkodzić – okaleczone tracą sok i mogą się szybko zepsuć.


Burak zwyczajny (Beta vulgaris) By Evan-Amos (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons
Moim zdaniem
Lubisz buraki?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy