Wodorowe patenty – rewolucja na rynku moto | ekologia.pl
Ekologia.pl Styl życia Motoryzacja Wodorowe patenty – rewolucja na rynku moto

Wodorowe patenty – rewolucja na rynku moto

Jeszcze do niedawna auta na wodór były tylko mrzonką. Do niedawna, bo od 15 grudnia 2014 r. w Japonii ruszyła sprzedaż modelu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi o nazwie Mirai. Czy Mirai zwiastuje nową erę w motoryzacji i kolejny po samochodach hybrydowych wielki przełom technologiczny, firmowany przez Toyotę?

Toyota Mirai

Toyota Mirai

Toyota Mirai wykorzystuje napęd TFCS, czyli połączenie technologii ogniw paliwowych z technologią hybrydową. System opatentowany przez Toyotę składa się z zespołu ogniw paliwowych Toyoty, wzmacniacza napięcia, oraz zbiorników sprężonego wodoru.

Co więcej ładowanie Mirai – jak przekonują producenci – trwa  od trzech do pięciu minut. Na jednym naładowaniu samochód przejechać ma natomiast około 480 kilometrów. Warto też wspomnieć, że od 0 do 100 km/h rozpędza się on w dość krótkim czasie – około 10 sekund. Toyota podkreśla, iż nowe auto jest superbezpieczne. Zbiorniki wodoru otrzymały najwyższe zabezpieczenia przed przenikaniem, poza tym są wytrzymałe i bardzo trwałe. Poza tym Toyota Mirai będzie standardowo wyposażona w szereg nowoczesnych systemów bezpieczeństwa

Dlaczego wodór? Wodór to paliwo przyszłości – przekonują producenci. Wodór można pozyskiwać zarówno z zasobów naturalnych, jak i z efektów działania człowieka, np. z przetwarzania odpadów ściekowych. Można go także pozyskiwać z wody, w tym poprzez wykorzystanie energii odnawialnej, pochodzącej z elektrowni słonecznych lub wiatrowych. Po sprężeniu, wodór ma wyraźnie większą od współczesnych akumulatorów gęstość energetyczną, do tego można go relatywnie łatwo przechowywać i transportować.

Toyota Mirai

Właśnie dlatego z wodorem wiąże się dziś największe nadzieje, traktując go jako potencjalne źródło energii do różnych zastosowań. Samochody z ogniwami paliwowymi już teraz są w stanie produkować energię elektryczną z wodoru, przez co stają się istotnym czynnikiem rozwoju technologicznego.

Co ciekawe koncern Toyota Motor Corporation zdecydował się na bezprecedensowy krok w dalszej popularyzacji tego typu pojazdów: nieodpłatne udostępnienie 5 680 patentów, opracowanych przez firmę przy planowaniu, rozwijaniu i produkcji wodorowego modelu Mirai. Oznacza to, że inni producenci mogą wykorzystywać osiągnięcia technologiczne Toyoty bez wnoszenia opłat.

Toyota Mirai dostępna jest w sprzedaży od 15 grudnia 2014 r. Koncern zakłada, że pierwszy etap wprowadzania samochodów z napędem wodorowym na rynek będzie trwał do końca 2020 roku.

Ekologia.pl (JSz)
4.9/5 - (16 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeżeli chodzi o ten samochód, jestem na tak. technologia wodorowa jaką ma mirai jest przyszłością motoryzacji a sam samochód jest ciekawą alternatywą dla diesli czy benzyniaków.

samochód sam w sobie jest całkiem fajny jeżeli chodzi o wygląd. samochody na wodór w niedalekiej przyszłości staną się codziennością a mirai to wszystko zapoczątkowała.

mirai to jest przebój, pierwszy seryjnie produkowany samochód na wodór. zero zanieczyszczeń i w dodatku ciekawy, futurystyczny wygląd. mi się bardzo podoba.