Fasolka szparagowa warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze fasolki szparagowej

Fot. Yu+MI[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com Fot. Yu+MI[CC BY-ND 2.0 ], Flickr.com

Fasolka szparagowa to jeden z obowiązkowych składników mrożonych warzyw na naszej patelnię. W takiej formie możemy się nią cieszyć w czasie zimy. Wczesnym latem fasolka szparagowa jest dostępna w wersji świeżej i konkuruje ze szparagami o miano najsmaczniejszego warzywa sezonu. Okazuje się jednak, że nie tylko delikatny smak świadczy o wartości tej rośliny. Fasolka szparagowa potrafi zadbać o nasz układ kostny a nawet ochronić nas przed rakiem!


Fasola szparagowa, zwana zwyczajną, jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny bobowatych. Jej część jadalną stanowią strąki o żółtym lub o zielonym zabarwieniu, będące niedojrzałymi strąkami fasoli, która nie wytworzyła jeszcze ziaren. Sezon na tę roślinę trwa od czerwca do końca września. Idealne okazy są kruche i jędrne. Nigdy nie jemy jej na surowo - z racji tego, że surowa fasolka posiada substancje toksyczne, można ją spożywać jedynie po ugotowaniu, w czasie którego szkodliwe związki ulegają rozkładowi.

Uprawa i odmiany

Fasolka szparagowa jest warzywem chętnie uprawianym na działkach z racji tego, że jest smaczna i nie przysparza zbyt wielu kłopotów w procesie uprawy. Co więcej, może być również sadzona w formie poplonu. Do wyboru mamy mnóstwo odmian różniących się między sobą siłą wzrostu, długością okresu wegetacyjnego i kolorem strąków (żółte, fioletowe, zielone). Karłowe odmiany fasolki osiągają zazwyczaj wysokość ok. 50 cm i nie wymagają podpór. Ich strąki występują w kolorze żółtym (Złota Saxa, Bali, Elektra, Korona, Furora Polana, Polka, Lotos, Atos, Wstęga) lub zielonym (Dakota, Roma II, Plus, Gracja, Delfina, Aga, Jawa). Z kolei odmiany tyczne mogą osiągać nawet 4 m wysokości i wymagają podpór. Ich strąki są żółte (Gazella), zielone (Hilds Neckarkonigin) tudzież fioletowe (Blauhilde). Należy pamiętać, że wszystkie odmiany fasoli szparagowej charakteryzują się sporą wrażliwością na niskie temperatury. Powinniśmy z tego względu zapewnić tej roślinie słoneczne i ciepłe stanowisko i nie wysiewać jej do gruntu w czasie wiosennych przymrozków.

Jeśli zależy nam na tym, aby zbiór fasolki miał miejsce już latem, wówczas musimy przygotować rozsadę, np. w warunkach szklarnianych. W formie poplonu możemy natomiast zasiać fasolę w czerwcu – bezpośrednio do gruntu. Należy wówczas pamiętać o regularnym nawadnianiu podłoża. Oczywiście, karłowe odmiany rozmieszcza się w rzędach mniej oddalonych od siebie niż odmiany tyczne. Idealna gleba powinna być żyzna, próchnicza, lekka i wilgotna o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Aby wzrost przebiegał sprawnie, poza dbałością o regularny dostęp do wody, powinniśmy też zapewnić fasoli odpowiednio nasłonecznione stanowisko.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy