Bób warzywo - właściwości, witaminy i wartości odżywcze bobu

Bób (Vicia faba L.), fot. Wikipedia Bób (Vicia faba L.), fot. Wikipedia

Wybitny starożytny matematyk Pitagoras uważał, że jedzenie bobu to zbrodnia nie do wybaczenia. Zielone ziarenka bobu miały jego zdaniem pełnić rolę drabin dla dusz ludzkich wspinających się z piekła na ziemię. Na szczęście, słynnego Greka pamiętamy już dziś głównie ze względu na sumę kwadratów przyprostokątnych…


Jak wskazują badania archeologiczne, już ponad 5 tysięcy lat przed naszą erą bób był rośliną niezwykle rozpowszechnioną w regionie Morza Śródziemnego. Z tego punktu widzenia jest to najstarsza hodowlana roślina strączkowa, o której wzmianki znaleźć można nawet w antycznych egipskich papirusach. Grecy i Rzymianie, niepomni przestróg Pitagorasa, zajadali się pożywnymi zielonymi łuskami z lubością, a w mitologii znalazło się wręcz miejsca dla Kyamitesa – bożka bobu, który miał dbać o powodzenie jego podaży rynkowej. Ziarna bobu odegrały również niebagatelną rolę w rozwoju ateńskiej demokracji – barwione na biały i czarny kolor używane były do anonimowego głosowania nad ważnym kwestiami państwowymi.

Wedle legendy uprawa bobu uratowała również średniowiecznych mieszkańców Sycylii przed śmiercią głodową z powodu panującej suszy. Pobożni Sycylijczycy modlili się do swego patrona św. Józefa z prośbą o deszcz i opady rzeczywiście nadeszły, ale jedyną rośliną, która zdążyła wzejść na wysuszonej do cna glebie był właśnie bób. Do dziś jego łuskami przyozdabia się ołtarze łaskawego świętego.

Bób w Polsce

Pożywne i łatwe w uprawie ziarna bobu rozpowszechniły się nad Wisłą w czasach średniowiecza, stając się ważnym elementem diety ubogiej ludności. Niestety, dzisiaj niewielu krajowych rolników zainteresowanych jest starożytnymi fasolkami, pomimo ich fantastycznych wartości odżywczych i korzystnego wpływu na glebę. Największymi producentami bobu w EuropieWłochy i Hiszpania, a w dalszej kolejności także Francja i Wielka Brytania.

Korzenie bobu kończą się brodawkami, w których sprzyjające siedlisko do życia znalazły sobie bakterie azotowe, wiążące wolny azot z powietrza i w ten sposób użyźniające glebę. Brodawki owe można podczas zbioru wytrząsnąć do ziemi, stwarzając doskonałe warunki do uprawy innych roślin na tym samym stanowisku.

Bób można z powodzeniem hodować w przydomowym ogródku. Ziarenka wysadza się już w marcu, bezpośrednio do gruntu, pamiętając o zachowaniu półmetrowych odstępów między rzędami. Dorosłe rośliny mogą osiągać nawet metr wysokości! Gleba nie powinna być zbyt kwaśna, a stanowisko wysiewu raczej słoneczne. Przy sumiennym podlewaniu w okresie największego wzrostu – na przełomie kwietnia i maja – pysznych świeżych plonów w łuskach można spodziewać się już w czerwcu.


Fot. stockfreeimages.com
Moim zdaniem
Lubisz bób?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy