Zieleńszy laptop

Słoneczna energia
Przenośne akumulatory słoneczne do laptopów już istnieją. Na rynku pojawił się model z bateriami słonecznymi wmontowanymi wprost w obudowę komputera.
Bioplastik
Obudowa laptopów jest dziś robiona z plastiku, który rozkłada się dopiero po tysiącach lat. Trwają prace, by sztuczne tworzywo produkować na bazie… kukurydzy. Wytwarzanie bioplastiku wymaga też mniej energii niż produkcja tradycyjnych materiałów. Przed wprowadzeniem go na rynek trzeba jedynie podwyższyć jego temperaturę topnienia. Bo gdy rozgrzewają się układy scalone, bioplastik na razie się rozpuszcza.
Oszczędniejszy ekran
Ekrany ciekłokrystaliczne (LCD) zużywają połowę energii pochłanianej przez laptop – głównie z powodu stale pracujących lamp podświetlających ekran. Następnym krokiem będą organiczne diody emitujące światło (OLED), które nie wymagają dodatkowego podświetlenia, co znacząco wydłuży czas między ładowaniami.
Nie wyrzucaj, lecz aktualizuj!
Co roku mieszkańcy USA wyrzucają na śmieci 19 tysięcy ton laptopów! Wkrótce jednak będzie łatwiej (i taniej) wymieniać jego stare części, niż pozbywać się całego komputera. Już pojawił się prototyp, w którym nie trzeba godzinami grzebać w środku, lecz wystarczy wyjąć jeden poręczny panel – czy to z procesorem, czy z kartą graficzną.
Sprytny recykling
Recykling laptopów to trudne zadanie. Trzeba każdy komputer oddzielnie obejrzeć, sprawdzić, co ma w środku, a potem pracowicie wyjąć te części, których można użyć ponownie. Jeśli producenci oznaczaliby te moduły tak, by można je szybko zidentyfikować, najlepiej za pomocą fal elektromagnetycznych, dużo łatwiej można by je odzyskać.
Stawiam na pamięć flash
„Zielony” laptop będzie zużywał o 10 procent energii mniej choćby dlatego, że zamiast z twardych dysków będzie korzystał z pamięci typu flash. Nie ma ona żadnych ruchomych części, które zużywają mnóstwo prądu. Pierwszy taki komputer pokazany przez Della ma 32-gigabajtowy dysk. Wkrótce pojemność tej pamięci powinna wzrosnąć kilkadziesiąt razy.
Wydajniejsze fabryki
Wyprodukowanie laptopa wymaga niemal tyle samo energii, ile zużyje on przez resztę swego życia. Ale już w 2009 roku zostanie uruchomiona fabryka, która będzie potrzebować o 20 procent mniej prądu i o 35 procent mniej wody. Będzie też wypuszczać do środowiska o połowę mniej tlenków azotu. W dodatku jej budowa będzie o 30 procent tańsza.
Precz z ołowiem!
Z laptopów składowanych na wysypiskach śmieci mogą niekiedy wyciekać toksyczne substancje. Dlatego zastępuje się je materiałami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Zamiast ołowiu na przykład używa się srebra lub miedzi.
Biznes chroni środowisko
Świadomość, że należy dbać o przyrodę, stała się już tak powszechna, że przebojem weszła do biznesu. Zarządy spółek odkrywają, iż wizerunek firmy proekologicznej sprzyja ich interesom. Nawet jeśli nie są wytwórcami konkretnych produktów. Przykładem takiej firmy jest Provident Polska wchodzący w skład międzynarodowej gru-py finansowej Provident Financial. Dba ona o świado-mość ekologiczną swoich dwóch i pół tysiąca pracowników oraz realizuje obo-wią-zującą w całej grupie politykę ekolo-giczną. Przywią-zuje dużą wa-gę do współpracy z certyfikowanymi dostawcami i partnerami biznesowymi oraz z innymi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska.
Firmy na czysto
Świat wreszcie zaczął poważnie traktować ochronę środowiska. Ograniczaniem zniszczeń zajęły się wielkie firmy, których działania faktycznie mogą wiele zmienić. Akcje te nie służą tylko poprawie wizerunku firmy, ale także dają konkretne efekty. Często chodzi po prostu o to, by mimo rozwoju produkcji zachować niezmieniony poziom zużycia zasobów. Firma HP wdrożyła program, dzięki któremu do 2010 roku konsumpcja energii w całym przedsiębiorstwie ma spaść do poziomu o 20 procent niższego niż w roku 2005. Na redukcję zużycia prądu składa się między innymi nowy system zarządzania energią w centrach przetwarzania danych Dynamic Smart Cooling, który ma obniżyć koszty energii potrzebnej do chłodzenia komputerów o 20–45 procent. Innym elementem działań firmy jest korzystanie z energii wytwarzanej w czysty sposób, ze źródeł odnawialnych.
Na podstawie „Popular Science” opracowali Wojciech Mikołuszko i Piotr Stanisławski , Przekrój




