DZIAŁACZE GREENPEACE ARESZTOWANI. Greenpeace w areszcie
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Aktywiści Greenpeace zatrzymani przez policję

Aktywiści Greenpeace zatrzymani przez policję

Greenpeace na chłodni kominowej elektrowni Turów
Greenpeace na chłodni kominowej elektrowni Turów

Aktywiści Greenpeace, którzy wspięli się w poniedziałek rano na chłodnię kominową elektrowni Turów od ponad doby przetrzymywani są w areszcie w Zgorzelcu. Większość z nich została już przesłuchana i sprawa zostanie skierowana do tzw. tryby przyśpieszonego – 24 godzinnego.

Zdaniem Greenpeace warunki w jakich przetrzymywani są aktywiści odbiegają dalece od standardów europejskich. „Policja mimo próśb do tej pory nie pozwoliła dostarczyć im podstawowych środków higieny, jak szczoteczki i pasty do zębów czy podpaski. Nie mają możliwości się umyć. Nie zapewniono im wody i tylko dzięki interwencji prawnika udało im się ją przekazać. Większość z nich to wegetarianie i weganie – policja w ramach zapewnienia im „odpowiednich posiłków” dostarcza jedynie chleb z dżemem i pasztetem sojowym. – czytamy w komunikacie prasowym organizacji.

–To rzecz nie do pomyślenia w innych europejskich krajach. To nie są brutalni chuligani lecz działający pokojowo aktywiści Greenpeace (…)Aktywiści Greenpeace nie spotykali się z takim traktowaniem nigdzie w Europie. Także w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji, nie mówiąc już o Europie zachodniej– mówi Jacek Winiarski, rzecznik Greenpeace.

Zdaniem Krzysztofa Zaporowskiego z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zostały spełnione wszystkie ściśle określone warunki dotyczące osób zatrzymanych, więc oskarżenia rzecznika Greenpeace są bezpodstawne.

W poniedziałek 19 marca aktywiści Greenpeace z Polski, Węgier, Niemiec, Czech, Austrii i i Słowacji weszli na ponad 100 metrową chłodnię kominową elektrowni w Turowie, w woj. dolnośląskim, gdzie mieli rozwiesić ogromny transparent z hasłem „WĘGIEL + DREWNO TO NIE ZIELONA ENERGIA”. W ten sposób ekolodzy chcieli zwrócić uwagę na proceder współspalania drewna z węglem w konwencjonalnych elektrowniach. Według polskiego prawa metoda ta, zwana „współspalaniem biomasy”, jest  uznawana za ekologiczny sposób produkowania energii i w związku z tym wspierana finansowo w ramach tzw. „zielonych certyfikatów”.

Ponad 11 godzinny protest zakończył się, gdy Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że prowadzi działania mające na celu wyłączenie pełnowartościowego drewna z wykorzystania energetycznego.

Ekologia.pl

4.9/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments