Bakteria wskrzeszona po 120 000 lat
Ostatnie 120 000 lat bakterie Herminiimonas glaciei spędziły w formie przetrwalników głęboko w lodach Grenlandii. Jak donosi portal Life Science naukowcom udało się „obudzić” niezwykłe bakterie, co być może pomoże nam w znalezieniu form życia na innych planetach.
Jak powiedział członek zespołu badawczego Jean Brenchley z Pennsylvania State University odkryte bakterie były albo nieaktywne (w formie przetrwalników) albo ich metabolizm przebiegał bardzo wolno. Niezwykle mikroby nazwane Herminiimonas glaciei odkryto na głębokości prawie 3 kilometry pod powierzchnią lodowca na Grenlandii a wiec w warunkach ujemnych temperatur i dużych deficytów tlenu. To skrajnie trudne warunki i naukowcy na razie nie wiedza w jaki sposób bakteriom udało się przetrwać tak długo. Odkrycie rzuca jednak nowe światło na poszukiwanie śladów życia na innych planetach.
Skąd jednak wiadomo że bakterie były żywe ? Otóż naukowcom udało się je „wskrzesić” i obecnie mikroby wykazują normalną aktywność. Wymagało to jednak wielomiesięcznych przygotowań: przez siedem miesięcy próbkę z bakteriami inkubowano w temperaturze 2 stopnie Celsjusza, następnie ponad cztery miesiące w temperaturze 5 stopni. Obecnie purpurowo-brązowe kolonie bakterii Herminiimonas glaciei są żywe i mają się dobrze. Mikroby są 10-50 razy mniejsze niż pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) co umożliwia im bardziej efektywne pozyskiwanie składników odżywczych z otoczenia (proporcjonalnie znacznie większa powierzchnia w stosunku do objętości). Tak małe rozmiary umożliwiły im tez unikanie drapieżników, Niezwykłym bakteriom poświęcony jest artykuł w „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.
Ekologia.pl