Barwne pióra skamieniałego ptaka
Dzięki odkryciu nanostruktur w zachowanych szczątkach piór ptaka, który żył na ziemi 40 milionów lat temu naukowcy ustalili kolor jego upierzenia. O przełomowym odkryciu mogącym pomóc w ustaleniu ubarwienia wymarłych zwierząt donosi czasopismo „Biology Letters”.
Richard Plum wraz z kolegami z Uniwersytetu Yale badał skamieniałe pióra znalezione w łupkach w miejscowości Messel w Niemczech. Wiek skamieniałości to około 40 milionów lat, z pomocą mikroskopu elektronowego badacze odkryli nanostruktury, dające wskazówkę na temat ubarwienia pradawnego ptaka. Jak powiedział Plum: „ Pióra te były metalicznie czarne, ale gdy spojrzało się na nie pod odpowiednik kątem mieniły się zielonkawo, niebiesko lub miedzianie – podobne kolory możemy obserwować u żyjących współcześnie szpaków”.
Przez przeszło 25 lat paleontolodzy byli przekonani, że struktury odkryte w piórze to pozostałości po bakteriach które trawiły pióro. Niedawno z pomocą dokładnej aparatury ustalono, że są to jednak pozostałości melanosomów (organella komórkowe zawierające barwnik- melaninę). Dzięki temu ustalono jak mogły wyglądać ptaki, żyjące na ziemi 40 milionów lat temu. Odkrycie to otwiera nowy rozdział w badaniach paleontologicznych, umożliwi m in. określenie ubarwienia nie tylko ptaków żyjących przed milionami lat, ale także dinozaurów.
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Przyroda
Ciekawostki przyrodnicze