Brytyjskie ważki pobiły rekord
Jak donosi BBC News ważki zasiedlające Szkocję spotykane są wyżej niż kiedyś. Nie wiadomo jednak czy wynika to ze zmian rozmieszczenia gatunków np. na skutek zmian klimatycznych czy tylko z większej wnikliwości badaczy.
Jeszcze do niedawna za pionową granicę zasięgu brytyjskich ważek uznawano 650 m n.p.m. – na tej wysokości mieścił się staw, zasiedlany przez larwy jednego z gatunku żagnic. Obecnie zasięg ten wzrósł do 830 m n.p.m. – za sprawą stawu w szkockich górach, gdzie spostrzeżono samicę żagnicy torfowej (Aeshna juncea) składającą jaja. Jak powiedział jeden z badaczy Jonathan Willet: „ Co prawda gatunek ten wstępuje w Europie kontynentalnej dość wysoko, dochodząc nawet do 2 700 m. n.p.m. w Alpach szwajcarskich, jednakże latem jest tam znacznie cieplej niż w szkockich górach”. Optymalne warunki życia w „rekordowym” stawie larwy żagnic zawdzięczają prawdopodobnie położeniu zbiornika na południowym, osłoniętym stoku, co stworzyło korzystny mikroklimat – dodaje Willet.
Żagnica torfowa, związana przeważnie z kwaśnymi wodami torfowiskowymi jest jednym z 18 gatunków ważek spotykanych na wyżynnych terenach Szkocji i Anglii. Larwa tego gatunku musi spędzić w wodzie nawet pięć lat, zanim przepoczwarzy się w postać dorosłą, która żyje zaledwie około miesiąca. W Parku Narodowym Cairngorms, na terenie którego dokonano odkrycia ma być realizowany projekt badawczy, mający na celu dokładną inwentaryzację zbiorników wodnych a zarazem stworzenie atlasu rozmieszczenia miejscowych ważek. Utworzony decyzją Szkockiego Parlamentu w 2003 park narodowy obejmuje obszar 3800 km2 w górach północnej Szkocji i jest największym parkiem narodowym Wielkiej Brytanii.
Ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Pielęgnacja ogrodu
Witaminy i suplementy
Ochrona środowiska naturalnego
Ciekawostki