Dobra mama orka
Doświadczenie w opiece nad młodymi procentuje większymi szansami na przetrwanie potomstwa – to wnioski amerykańskich naukowców badających orki, opublikowane na łamach „Frontiers in Zoology”.
Orkami i ich życiem zainteresowali się naukowcy z z Northwest Fisheries Science Center w Seattle. Przeanalizowali dane dotyczące przeżywalności młodych orek, w ciągu ostatnich 30 lat. Okazało się, że młode urodzone przez doświadczone matki mają aż o 10% większe szanse na przeżycie pierwszego roku, w porównaniu z potomstwem samic które po raz pierwszy zostały matkami. Jak uważa Eric Ward – współautor badań – wynika to z faktu że doświadczone samice lepiej opiekują się potomstwem i znają już wszystkie niebezpieczeństwa, jakie zagrażają maluchom.
Orki to bardzo inteligentne walenie, żyjące w grupach rodzinnych liczących 5-40 osobników. Przewodnikiem stada jest zawsze najstarsza zarazem najbardziej doświadczona samica. Dorosłe orki dorastają do 6-9 m długości i masy 5-8 ton, przy czym mogą się poruszać z prędkością do 60 km/h. Samica osiąga dojrzałość płciowa w 15 roku życia i jest płodna do osiągnięcia wieku 40 lat. Ciąża trwa około roku, noworodek o długości około 2 metrów jest karmiony tłustym mlekiem matki przez dwa miesiące. Orki polują grupowo zarówno na ryby jak i duże morskie ssaki (od fok, poprzez delfiny aż po wieloryby). Samce dożywają około 50 lat, ale samice nawet 90- okazuje się że instytucja babci ma biologiczne uzasadnienie nie tylko u ludzi.
Orki polujące na lwy morskie
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ekologiczny dom
Witaminy i suplementy
Aromaterapia