Gdzie pływa długoszpar?
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Gdzie pływa długoszpar?

Gdzie pływa długoszpar?

Naukowcy odkryli gdzie długoszpar – druga co do wielkości ryba świata spędza przeszło pół roku. Odkrycie opisane w „Current Biology” pokazuje jak mało wiemy, nawet o największych morskich stworzeniach.

Fot.: Długoszpar

Fot.: Długoszpar

Długoszpar jest często widywany latem i jesienią w ciepłych, oceanicznych wodach powierzchniowych na półkuli północnej i południowej. Jednak gdzie długoszpary spędzają zimę stanowiło jedną z większych zagadek, nad która zastanawiali się ichtiolodzy na całym świecie. Pewne było tylko to, że w zimie nikt i nigdzie nie widział tego nie małego przecież rekina. Jeden z badaczy w 1954 roku wysnuł nawet tezę, że zimą długoszpary hibernują na dnie oceanu. Dzięki najnowszej technice satelitarnej i kilkuletnim obserwacjom ichtiologów pół wieku później udało się ustalić, że długoszpary migrują w czasie zimy, poprzez tropikalne wody Oceanu Atlantyckiego. Ponieważ zwierzęta w tym okresie przebywają przez wiele tygodni na głębokości od 200 do 1000 metrów, nic dziwnego, że żaden nurek ani okręt badawczy nie miał okazji ich spotkać.

Jak podkreśla jeden z naukowców badających rekiny – pozornie ciężko sobie wyobrazić jak może zniknąć zwierzę mierżące nawet 10 metrów i ważące przeszło 7 ton. Jednak gdy po raz pierwszy otrzymaliśmy sygnał satelitarny, lokalizujący długoszpary w tropikalnych wodach zachodniego Atlantyku, w pobliżu Karaibów byliśmy bardzo zaskoczeni. Do niedawna długoszpary były uważane za rekiny związane raczej z chłodniejszymi wodami. Ostatnie badania pozwoliły ponadto stwierdzić, że liczebność  tych rekinów znacznie spadła w ostatnich latach, osiągając poziom niższy niż zakładano. Z racji wielkości obszarów przemierzanych przez długoszpary, ochrona tego gatunku wymaga działań na skale globalną.

Długoszpar zwany inaczej rekinem olbrzymim (Cetorhinus maximus) może osiągać ponad 15 metrów długości i wagę ponad 6 ton. Oznacza to, że wielkością ustępuje jedynie rekinowi wielorybiemu (Rhincodon typus). Podobnie jak większy kuzyn, długoszpar żywi się drobnymi organizmami morskimi, które odfiltrowuj za pomocą specjalnych wyrostków. Pływając z szeroko otwartym pyskiem w ciągu godziny potrafi przefiltrować nawet do 2 ton wody.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. „Current Biology”;
4.7/5 - (17 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments