Harpun, śmierć i co dalej?
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Harpun, śmierć i co dalej?

Harpun, śmierć i co dalej?

Japońska flota wielorybnicza prowadzi obecnie połów wielorybów na Oceanie Południowym. Wielorybnicy planują upolować w tym roku prawie tysiąc płetwali karłowatych oraz 10 zagrożonych wyginięciem finwali. Jednak kontrowersyjny połów może nie znaleźć łatwego rynku zbytu.

 

Chłodnie przemysłowe już teraz wypełnione są po brzegi mięsem wielorybów z 'połowów do celów naukowych'. Obecnie w Japonii znajduje się ponad 4 500 ton zamrożonego mięsa waleni, które wkrótce może zostać przerobione na karmę dla zwierząt.

Mięso wielorybów nie jest specjalnie popularne w Japonii. Usprawiedliwianie połowów wielorybów tradycją to jedno wielkie nieporozumienie. Mięso wielorybów było bardzo popularne w czasach kryzysu wywołanego II wojną światową, jednak obecnie, gdy sytuacja ekonomiczna Japonii jest bardzo dobra a na rynku znajduje się szeroki wybór produktów spożywczych zainteresowanie mięsem wielorybów jest bardzo małe.

 

Coraz częściej zdarza się, że mięso tych ogromnych ssaków morskich wykorzystuje się do produkcji karmy dla zwierząt!

Na stronie internetowej jednej z firm produkujących karmę dla zwierząt z płetwali karłowatych znajduje się taki oto slogan:

"Jestem Charlie. Uwielbiam mięso wielorybów" oraz "Zwierzęta też lubią mięso wielorybów".

 

Greenpeace od lat prowadzi kampanię na rzecz całkowitego wyeliminowania wielorybnictwa. Uważamy, że priorytetem w działaniach na rzecz zachowania różnorodności biologicznej naszej planety powinna być ochrona zagrożonych gatunków. Wielorybnictwo stoi w opozycji do tej koncepcji i dlatego powinno być całkowicie zakazane.

Źródło: Greenpeace Polska

4.6/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments